Slabší čísla ze stavebnictví

Únorové výsledky stavebnictví nepotěšily, protože celé odvětví skončilo v meziročním i meziměsíčním poklesu. Na druhou stranu začátek roku je z pohledu objemu produkce méně významný, a přitom silně závislý na vývoji počasí. To se ostatně ukázalo třeba loni, kdy byly klimatické podmínky velmi příznivé.
Celkově je výhled stavebnictví pro letošní rok spíše nepříznivý. Limitujícím faktorem zůstává vysoká cena stavebních materiálů a chybějící kvalifikovaní i pomocní zaměstnanci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stavebnictví za únor vykázalo meziměsíční i meziroční pokles o 3,7 procenta, respektive 4,3 procenta. Pokračoval nicméně i útlum bytové výstavby, když se začalo stavět o zhruba pět procent méně bytů než loni. Developeři začali evidentně v předstihu odkládat projekty na pozdější příhodnější čas, nicméně je zajímavé, že na rozdíl od většiny krajů se letos zatím daří rozšiřovat výstavbu v Praze.

Nejde o nijak rekordní čísla, ale dává to naději, že s návratem konjunktury a výhledovým poklesem úrokových sazeb bude nabídka nových bytů k prodeji i k pronájmům zajímavá. Jestli jde o nový trend nebo jen o výkyv z titulu rozjezdu několika málo větších investičních akcí, se ovšem teprve ukáže v následujících měsících.

Celkově je výhled stavebnictví pro letošní rok spíše nepříznivý. Limitujícím faktorem zůstává vysoká cena stavebních materiálů a chybějící kvalifikovaní i pomocní zaměstnanci. Potenciál k růstu naproti tomu rozšiřují peníze z fondu obnovy a dalších zdrojů EU. Půjde samozřejmě o to, jak akční dokáže být ČR v přípravě projektů a následně i čerpání těchto peněz.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB