Stavebnictví proti proudu. Vloni sílilo navzdory útlumu ekonomiky, letos ale výrazně zpomalí

Názor
Stavebnictví jde v současnosti takzvaně proti proudu. Zatímco převážný zbytek tuzemské ekonomiky ztrácí na dynamice, stavebnictví naopak sílí. V loňském roce vykázalo nejsilnější růst od roku 2004, jak vyplývá z dat Českého statického úřadu.
Stavebnictví jde v současnosti takzvaně proti proudu. Zatímco zbytek tuzemské ekonomiky ztrácí na dynamice, stavebnictví naopak sílí. Foto: Pixabay

Je však pravda, že stavebnictví i přes solidní výsledek zaostalo za očekáváním části trhu, která počítala s jeho dvouciferným růstem za celý rok 2018. Také je třeba doplnit, že stavebnictví roste kvůli matnému výkonu v minulých letech z poměrně nízké základy, což umocňuje růstovou dynamiku. Ta už v letošním roce zdaleka tak silná nebude, nyní naopak kvůli poměrně vysoké základně. Stavebnictví přidá jedno procento.

Stavebnictví pomáhá a nadále pomáhat bude čerpání prostředků z fondů EU, které zhusta míří zejména do inženýrského stavitelství, např. na opravu silničních komunikací.

PSALI JSME:
Česko sice zlepšilo čerpání evropských peněz, ale stále je podprůměrné

V současnosti čerpání prostředků z fondů EU postupně zrychluje, což se projevuje i poměrně razantním navýšením investičních výdajů ze státního rozpočtu od druhé poloviny roku 2018.

Jedním z důsledků oživení stavebnictví je růst cen stavebních prací. Ty loni dále zrychlily své meziroční růstové tempo. V průměru v roce 2018 meziročně stoupaly nejvýrazněji od roku 2008. Tehdy rostly za celý rok o 4,5 procenta, loni pak o 3,2 procenta. Stavební práce zdražují podobně jako ceny průmyslu kvůli růstu mezd a růstu cen energií. Nezanedbatelnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z něho plynoucí tlak na růst cen.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavební práce zdražují nejvýrazněji od roku 2008

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Milujeme hrady a zámky. Návštěvnost je famózní

Názor
Návštěvníci, ti z tuzemska i ze zahraničí, mají rádi naše hrady a zámky. Historie v nich zhmotněná je jako magnet. Návštěvnost je famózní. Hradní správci, většinou mladší a nadšení lidé, zároveň do středověkých ochozů a věží vnesli marketing. Rozdělí i zříceninu na okruhy, vyšperkují je projekcemi nebo divadlem a pak tam rodina za víkend nechá i tisíce korun.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru