Česko sice zlepšilo čerpání evropských peněz, ale stále je podprůměrné

Názor
Česká republika v posledním čtvrtletí loňského roku znatelně zlepšila své čerpání prostředků z fondů Evropské unie, jak informovalo ministerstvo pro místní rozvoj. Zatímco ještě koncem září měla proplaceno 19 procent celkového objemu prostředků přidělených v rámci programového období 2014 až 2020, koncem roku 2018 už to bylo 25 procent.
Česká republika v posledním čtvrtletí loňského roku znatelně zlepšila své čerpání prostředků z fondů Evropské unie. Foto: Pixabay

Jde však stále o mírně podprůměrný výsledek, jelikož k 31. 12. 2018 bylo celkově – všem zemím EU – proplaceno 27 procent souhrnného objemu prostředků fondů. Pozitivní je také nárůst v podílu smluvně zajištěných prostředků. Ten koncem září činil v případě České republiky 57 procent, přičemž průměr za EU byl 63 procenta. Nyní tedy v případě ČR lehce přesahuje 67 procent.

ČR je celkově mezi zeměmi EU sedmá až osmá od konce v rychlosti proplácení prostředků, což značí mírně zlepšení oproti situaci v převážné části minulého roku. Pomalejší v proplácení je Slovensko, Slovinsko, Itálie, Španělsko, Malta a Chorvatsko. Stejně rychle jako ČR pak proplácení zvládá Bulharsko, jež má rovněž proplaceno 25 procent celkového objemu přidělených prostředků.

V loňském posledním kvartále česká vláda aktivizovala svoji investiční činnost – z velké části právě i kvůli nutnosti čerpat unijní prostředky tak, aby v souladu s pravidlem N+3 nemusely být vraceny. Tyto prostředky pomáhají oživit například segment stavebnictví, který podle všeho zaznamená nejlepší rok za posledních deset let.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Graf zachycuje, jak na tom ČR byla s čerpáním peněz z fondů EU k 30. 9. 2018. Proplaceno měla 19 % objemu prostředků, smluvně zajištěno pak 57 %. V posledním čtvrtletí výrazně v čerpání přidala. Proplaceno tak má 25 % a smluvně zajištěno 67 %. Stále však jde o podprůměrný výsledek v rámci EU. Zdroj: Evropská komise
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl chytil německou nemoc

Český průmysl začíná vykazovat příznaky německé nemoci. V případě, že se německá ekonomika rychle neuzdraví, hrozí, že český průmysl začne polehávat a přestane být motorem růstu tuzemské ekonomiky.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Analýza
Podpisem pojistné smlouvy považujeme věc za uzavřenou na mnoho let. Tak vypadá klasický scénář spojený s pojištěním nemovitosti a domácnosti. Češi zapomínají své pojistné smlouvy pravidelně kontrolovat, čímž riskují, že pojistné částky po čase již nemusí stačit na krytí případných škod. Jak tedy správně pojistit svůj domov a kdy pojistnou smlouvu aktualizovat?

Investice s vůní benzínu

Kouzlu vozů z dob minulých podléhá stále více lidí, kteří shánějí hlavně socialistické veterány. V tom jim už rok …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru