
Jde však stále o mírně podprůměrný výsledek, jelikož k 31. 12. 2018 bylo celkově – všem zemím EU – proplaceno 27 procent souhrnného objemu prostředků fondů. Pozitivní je také nárůst v podílu smluvně zajištěných prostředků. Ten koncem září činil v případě České republiky 57 procent, přičemž průměr za EU byl 63 procenta. Nyní tedy v případě ČR lehce přesahuje 67 procent.
ČR je celkově mezi zeměmi EU sedmá až osmá od konce v rychlosti proplácení prostředků, což značí mírně zlepšení oproti situaci v převážné části minulého roku. Pomalejší v proplácení je Slovensko, Slovinsko, Itálie, Španělsko, Malta a Chorvatsko. Stejně rychle jako ČR pak proplácení zvládá Bulharsko, jež má rovněž proplaceno 25 procent celkového objemu přidělených prostředků.
V loňském posledním kvartále česká vláda aktivizovala svoji investiční činnost – z velké části právě i kvůli nutnosti čerpat unijní prostředky tak, aby v souladu s pravidlem N+3 nemusely být vraceny. Tyto prostředky pomáhají oživit například segment stavebnictví, který podle všeho zaznamená nejlepší rok za posledních deset let.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)
