Stravenkový paušál přijde stát draho a přinese další rizika

Názor
Stravenkový paušál, který chce ministerstvo financí zavést od roku 2021 jako alternativu ke stravenkám a podnikovému stravování, by měl podle paní ministryně připravit státní rozpočet o dvě miliardy korun ročně. Analýza společnosti Grant Thornton ale hovoří o desetinásobku. A státní pokladně hrozí ještě další nebezpečí.
Stravenkový paušál dá firmám a institucím možnost navýšit zaměstnancům příjmy bez vedlejších nákladů ve formě daní a odvodů. Reprofoto: acto.cz

„Je nutné si uvědomit, že principem stravenkového paušálu je nikoliv zavedení nového daňového zvýhodnění, ale pouze jednodušší a efektivnější způsob, jak čerpat stávající zvýhodnění na stravování, na které kvůli vysokým provizím stravenkových společností a administrativě nedosáhne milion zaměstnanců,“ reagovalo na analýzu ministerstvo financí.

Jenže zavedení stravenkového paušálu není systémovým řešením. Jako vedlejší a negativní jev je třeba vnímat i to, že v kombinaci s řetězením kratších pracovních úvazků může vytvořit nechtěný prostor pro krácení daně z příjmů.

Podle autorů studie je iluzorní se domnívat, že zaměstnavatelé tento benefit nebudou využívat. Naopak, lze předpokládat jeho masívní zavedení, avšak za jiným účelem a motivací, než je původně zamýšlen. Dá totiž firmám a institucím možnost na úkor mezd navýšit zaměstnancům příjmy bez vedlejších nákladů ve formě daní a odvodů.

Mimo to může stravenkový paušál způsobit nerovnost mezi zaměstnavateli. Po jeho zavedení nebude mít zaměstnavatel žádnou garanci toho, že tento příspěvek bude skutečně na stravování zaměstnanců využit. V současnosti mu tuto garanci poskytuje, až na výjimky, vydavatel elektronických či papírových stravenek. Může tak vzniknout významný rozdíl při prokazování daňové účinnosti nákladů zaměstnavatele vynaložených na stravování zaměstnanců.

Autor je partner poradenské skupiny Apogeo
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ministerstvo financí plánuje „stravenkovou revoluci“. Prospěla by celé české ekonomice, měla nastat už dávno

  1. Jistě, až nebudu mít stravenky nebudu mít ani potřebu snídat, svačit, obědvat ani večeřet. Myslím že přestanu úplně jíst. Určitě nebudu už vůbec nakupovat potraviny. Všechno utratím za hovadiny, protože nutně potřebuju aby mi Sodexo nařizovalo kolik musím projíst. To si opravdu ředitel této firmy myslí??? Nepotřebuje odbornou pomoc???

    • Pokud je člověk rozumný, tak naopak bude rád, že mu místo stravenek na kterých si jejich výrobce sebere až 2% od zaměstnavatele a tuším okolo 5% od provozovny, kde je stravenka uplatněna si může za tuto částku nakoupit cokoliv, to, že bude jíst je snad jasné a hlavně nebude muset jíst tam kde nechce jen proto, že tam berou stravenky. Za mě stravenky umožnit nahradit daňovou slevou je výborný nápad.

  2. Nejvíc ječí zahraniční zloději,kteří si udělali z ČR dojnou krávu.Pokud dostávám 100 Kč v hotovosti nebo ve stravenkách je to rozdíl v tom,že všechny zlodějské firmy příjdou o nemalé peníze,které si na maržích 5-10% za potištěný papír nahrabali na úkor hospodských a obchodníků.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Moneta Money Bank koupila v Česku Wüstenrot

Zástupci Moneta Money Bank a německého koncernu Wüstenrot & Württembergische AG dnes podepsali smlouvu o koupi 100 % akcií stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot. Transakce by měla být vypořádána …

Trei staví v Česku už šestý retail park

Společnost Trei (Trei Real Estate GmbH), projektový developer a vlastník rezidenčních a maloobchodních nemovitostí s působností po celé Evropě, staví v České republice pod značkou Vendo Park již šestý retail park. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru