Téměř dvě třetiny českých řidičů přiznává časté překračování povolené rychlosti

Z průzkumu projektu RadRidim.cz vyplývá, že se čeští řidiči na silnicích necítí bezpečně. Důvodem může být i skutečnost, že až dvě třetiny z nich přiznává časté překračování povolené rychlosti. Na tento a další nešvary za volantem dokáže řidiče upozornit aplikace AXA Drive, kterou si mohou zdarma stáhnout na www.radridim.cz.

Aplikace vyhodnocuje individuální jízdní návyky řidičů, kde si bezpečnou a ohleduplnou jízdou mohou vyjezdit slevu na povinném ručení AXA nad rámec aktuálního bonusu. Aplikaci podporuje BESIP, který bude jejím prostřednictvím nabízet tipy pro bezpečnější jízdu. Z jeho pohledu je také důležitá zpětná vazba, která řidiči ihned po skončení jízdy ukáže kritická místa.

„Výsledky průzkumu jsou k zamyšlení. Šest z deseti řidičů se na českých cestách rozhodně necítí bezpečně, zejména pak ženy. Samotní řidiči však ke snížení nehodovosti na silnicích příliš nepřispívají. Až dvě třetiny z nich často porušuje pravidla silničního provozu překračováním povolené rychlosti. Zarážející je skutečnost, že tento přestupek je většina řidičů ochotna tolerovat,“ popisuje výstupy průzkumu Jiří Cívka, Senior PR manažer skupiny AXA pro ČR a Slovensko.

 „Překročení povolené rychlosti patří společně s nevěnováním se řízení mezi dvě nejčastější příčiny dopravních nehod. Často s tragickými následky,“ popisuje Martin Farář z BESIPu. „Je potřeba si uvědomit, že rychlost vozidla má přímý vliv na jeho brzdnou dráhu a současně na reakční dobu řidiče. Toho by si řidiči měli být vědomi především při jízdě v obci. Pokud dojde ke střetu chodce s vozidlem, které se pohybuje rychlostí 60 km/h, mají chodci pouze třicetiprocentní šanci na přežití. Při dodržení povolené rychlosti 50 km/h se šance chodců zvyšuje o polovinu na šedesát procent,“ upřesňuje Martin Farář.

S příchodem podzimu, deštivého počasí, ranních mlh či sněžení se zhoršuje i situace na cestách. Překračování rychlosti, nebezpečné předjíždění nebo brzdění na poslední chvíli mohou na mokré či kluzké vozovce dopadnout tragicky. Projekt RadRidim.cz si proto mezi českými a slovenskými řidiči nechal zpracovat rozsáhlý exkluzivní průzkum zaměřený na bezpečnost na silnicích, jehož výsledky bude postupně zveřejňovat.

„Analyzovaná data potvrdila předpoklad, že plyn častěji sešlapují muži než ženy. Zejména majitelé dražších vozů. Řidiči se na druhou stranu příliš nehlásí k agresivní jízdě. Mezi své nejčastější přestupky ji zařadilo pouze pět procent z nich. Opět spíše muži. Především ve věku osmnáct až dvacet devět let,“ upřesňuje výsledky průzkumu Karel Douda, manažer likvidace pojistných událostí skupiny AXA v ČR a na Slovensku.

Průzkum také ukázal, že téměř tři čtvrtiny řidičů by na svých cestách ocenilo aplikaci, která by jim s hlídáním kritických momentů jejich jízdy pomohla. Aplikace AXA Drive dokáže podchytit většinu problémů, na které ve výzkumu upozorňovali. Z výzkumu projektu RadRidim.cz mimo jiné vyplynulo i to, že většina řidičů je k ostatním účastníkům silničního provozu mnohem kritičtější, než sama k sobě. Jinými slovy – přestupků, které u ostatních řidičů nechtějí tolerovat, se často sami, i když nepřiznaně, dopouští.

Exkluzivní průzkum pro projekt RadRidim.cz skupiny AXA připravila agentura STEM/MARK. Proběhl v České republice a na Slovensku v termínu 19. 9. – 26. 9. 2017 na vzorku 2010 respondentů formou CAWI dotazování.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Ojetý vůz jako vánoční dárek? Proč ne, v prosinci jsou nejnižší ceny v roce

Nevěřte dědečkovi, že na popojíždění na chalupu je jeho stará stodvacítka ještě dost dobrá, ani synovi, že mu zatím stačí moped. Je jen málo věcí, které by jim na Vánoce udělaly větší radost než klíče od vozu, třeba i ne úplně nového. A možná by nakonec ani nemuselo tolik stát: právě na konci roku jsou ceny …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru