Termín zaplacení daně z nemovitosti se blíží

Poradna
Nákupem nemovitosti výdaje pro vlastníky nekončí. Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Nepřesáhne-li částka daně pět tisíc korun, je splatná celá do 31. května. Je-li daň vyšší než pět tisíc korun, je možné ji rozdělit do dvou splátek – první je třeba uhradit do 31. května, druhou do 30. listopadu.
Ilustrační foto: Pixabay

Daň z nemovitých věcí je přitom jediná daň, která se přiznává a platí dopředu. „Daň z nemovitosti musejí zaplatit všichni, kdo nějakou nemovitost vlastní. Pokud je vlastník nemovitosti neznámý, hradí daň místo vlastníka její uživatel,“ vysvětluje tiskový mluvčí M&M Reality Holding Jindřich Vaněk.

Výjimku mají chovatelé ryb a zemědělci, kteří musejí zaplatit celou daň nebo první splátku daně z nemovitých věcí až koncem srpna. Pokud někomu vyjde daň nižší než 30 Kč, platit ji nemusí vůbec. Výjimkou jsou spoluvlastnické podíly na pozemcích, z nichž se daň platí vždy, a to v minimální výši 50 Kč.

Kolik musím zaplatit?

Každému, kdo letos nebo už dřív podal daňové přiznání k nemovitosti, místně příslušný finanční úřad každý rok s předstihem pošle složenku s platebními údaji a aktualizovanou výší daně. Ta se mohla oproti předchozímu roku navýšit kvůli změně výše koeficientu v dané obci.

„Výše daně závisí na typu nemovitosti a obci, ve které se nachází. Trvalé bydliště majitele nehraje roli, daň vždy platí finančnímu úřadu kraje, na jehož území se nachází nemovitost,“ říká Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

„Finanční úřady rozesílají složenky postupně, v několika vlnách. Jako poslední ji zpravidla obdrží ti, kdo vlastní nemovitosti ve více krajích. Nejpozději 22. května by ale všichni měli mít složenku již doma. Pokud se tak nestane, měli by se dotyční obrátit na místně příslušný finanční úřad a zjistit si výši daně sami. Skutečnost, že se složenka někde cestou ztratila, nikoho z pozdního zaplacení daně neomlouvá,“ upozorňuje Vaněk.

PSALI JSME:
„Co všechno vlastníte, vyjedeme komukoliv,“ říká šéf katastrálního úřadu Karel Večeře

Za každý kraj jedna složenka

Daň se počítá vždy za všechny nemovitosti, které dotyčný vlastní na území jednoho kraje. Pokud někdo vlastní nemovitosti ve více krajích, mělo by mu přijít více složenek – za každý kraj zvlášť složenka. Ten, kdo si nejpozději do poloviny března zažádal o zasílání těchto údajů elektronickou cestou, dostane místo složenky začátkem května e-mail.

„Ale pozor, pokud někdo platí daň více finančním úřadům, musí si o elektronické zasílání těchto informací požádat u každého z nich. Výhodou elektronické formy je, že když člověk daň z nemovitosti zapomenete zaplatit, finanční úřad ho na to e-mailem upozorní. Zaplatit je možné také přes SIPO. O platbu SIPEM bylo potřeba zažádat na finančním úřadě do konce ledna. Osoby s datovou schránkou tyto informace obdrží formou datové zprávy,“ dodává Vaněk.

A co když složenka nedorazí? „Rozhodně to neznamená, že majitel nemovitosti daň platit nemusí. Pokud má útržek z loňské složenky, stačí zaplatit daň ve stejné výši a na stejný účet jako před rokem. Jestli si výší platby není jistý, může se obrátit na příslušný finanční úřad podle území, na kterém se nemovitost nachází. Při osobní návštěvě je možné vyměřenou částku zaplatit přímo v pokladně. Daňová povinnost se týká všech poplatníků, kteří vlastnili nemovitost k 1. lednu 2017. Ti, kteří jí získali později, budou daň platit až příští rok,“ řekla Štarmanová.

PSALI JSME:
Trestat majitele prázdných bytů vyšší daní je jen prvním krokem k jejich nucenému vyvlastnění

A když zaplatíte pozdě?

Za pozdní zaplacení daně finanční úřad vyměřuje úrok z prodlení, a to za každý den prodlení. Počítá se z roční výše repo sazby České národní banky platné k prvnímu dni kalendářního pololetí, kdy k prodlení došlo, navýšené o 14 procentních bodů a rozpočítává se na dny.

Pokud daň nestačíte uhradit v termínu, dalších pět pracovních dní správce daně ještě žádné sankce nevyměřuje. „Poté už ale nabíhají úroky z prodlení. Úroky z prodlení do 200 korun finanční úřady nevyměřují,“ uzavřela daňová poradkyně.

PSALI JSME:
Daň z nemovitosti nezvedejme, ale zrušme

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.