Těžaři bitcoinů jsou při kurzu pod 8600 dolarů ve ztrátě, tvrdí banka Morgan Stanley

Pokud se virtuální měně bitcoin nepodaří brzy vystoupit zpět nad 8600 dolarů (přibližně 177 000 Kč), pravděpodobně budou takzvaní těžaři považovat pokračování ve vytváření kryptoměn za nepřijatelné. Uvedli to analytici americké banky Morgan Stanley, které minulý týden citoval server televize CNBC.

Těžaři bitcoinů potřebují výkonné počítače, které musejí řešit složité matematické rovnice. Za odměnu získají nové bitcoiny. Foto: Pixabay

Minulý čtvrtek se podle burzy CoinDesk pohyboval kurz bitcoinu kolem 8200 dolarů, ale to není ani polovina z 19 000 USD, rekordního maxima z poloviny loňského prosince. „Odhadujeme, že bod zvratu pro velká těžařská sdružení by měl být 8600 dolarů, i když předpokládáme velmi nízké náklady na elektřinu (0,03 USD za kilowatthodinu),“ uvedl pro server analytik Charlie Chan a jeho tým.

NEJISTOTA POPTÁVKY

Analytici Morgan Stanley ve své zprávě uvedli, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů bude dále klesat a ovlivní poptávku po křemíkových deskách pro výrobu čipů od předního smluvního výrobce počítačových čipů, společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC).

Tchajwanský výrobce minulý týden čtvrtek snížil odhad růstu svých tržeb v letošním roce na deset procent z původního odhadu 10 až 15 procent, částečně z důvodu nejistoty poptávky po prostředcích pro těžbu kryptoměn. Morgan Stanley odhaduje, že zhruba deset procent příjmů významných asijských výrobců čipů nyní závisí na poptávce po těžbu kryptoměn.

OBTÍŽNOST TĚŽBY SE ZVÝŠÍ

Těžaři bitcoinů potřebují výkonné počítače, které musejí řešit složité matematické rovnice, což prověřuje, že anonymní těžař použil pro tvorbu a další transakce s bitcoiny dohodnuté procesy. Za odměnu pak těžaři obdrží nové bitcoiny, vysvětlil server České noviny.

Kvůli zlepšení efektivity těžby spolupracují těžaři v tzv. poolech, tedy velkých skupinách, většinou v Číně. Příchodem dalších zájemců o těžbu se ale zvyšuje obtížnost celého procesu. „Myslíme si, že příliv nových těžařských kapacit dál ještě více zvýší obtížnost těžby v druhé polovině roku 2018,“ konstatovali analytici banky.

Společnosti, které prodávají specializované „těžební čipy“, mohou mít podle analytiků větší prostor. Model Morgan Stanley odhaduje, že specifický integrovaný obvod pro konkrétní aplikace, by se prodával i během příštích dvou let, i kdyby se bitcoin obchodoval kolem pěti tisíc dolarů.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Investice

Běžní investoři by se diamantům měli vyhnout

Jak si vedly investice do diamantů v posledních letech? Tuto otázku si položili odborníci v poradenské a školící společnosti Finlord. A došli k závěrům, které možná ty, kdo investice do komodit běžně nesledují, …

Nejčtenější

„Investiční životní pojištění je hra pro střední třídu,“ říká respektovaný ekonom, profesor Jaroslav Vostatek

RozhovorTéma týdne
V poslední době se hodně mluví a píše o investičním životním pojištění. Požádali jsme proto o rozhovor jednoho z předních českých odborníků, profesora Jaroslava Vostatka. „Investiční životní pojištění není nic jiného, než investiční fond zabalený jako pojištění. To říkám svým studentům dlouhodobě. A kdyby se takové pojištění státu nelíbilo, tak je může zakázat,“ říká v rozhovoru, kterým dnes zahajujeme Téma …
Rolovat nahoru