bool(false)

Jen polovina Čechů cestuje za hranice s pojistkou

Jen nadpoloviční podíl respondentů ankety uspořádané Finančním a ekonomickým institutem (FAEI) uvedla, že se před cestou do zahraničí delší než tři dny pojistí. Naopak alarmujících 11 % riskuje a vyráží bez pojištění. A 33 % si zaplatí pojistku jen v případě rodinné dovolené.
Finanční a ekonomický institut

Jen nadpoloviční podíl respondentů ankety uspořádané Finančním a ekonomickým institutem (FAEI) uvedla, že se před cestou do zahraničí delší než tři dny pojistí. Naopak alarmujících 11 % riskuje a vyráží bez pojištění. A 33 % si zaplatí pojistku jen v případě rodinné dovolené.

Výsledky ankety korespondují s nedávným zjištěním ERV Evropské pojišťovny, podle kterého bez jakékoli pojistky vyjíždí do zahraničí dokonce 17 % Čechů. V tom nejdůležitějším, tedy v pokrytí výdajů v případě zdravotních potíží, spoléhají přitom na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), který po vstupu ČR do Evropské unie zajišťuje bezplatné zajištění základního ošetření nejen v rámci eurospolečenství, ale také v dalších zemích.

To však platí pouze teoreticky a například podle vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny je nezbytné se před cestou do zahraničí komerčně připojistit. Podle informací FAEI se příslib bezplatného ošetření v zahraničí v rámci mezinárodních smluv totiž vztahuje pouze na základní úkony a navíc jen ve vybraných zdravotnických zařízení. Jejich seznam je samozřejmě dostupný, ale pro turistu je prakticky nemožné se orientovat v systému zdravotnictví cizí země a hledat konkrétní ordinaci, navíc pod tlakem nepříznivých událostí.

EHIC neuplatníte např. při transportu a repatriaci, navíc prakticky každé ošetření bude patrně obsahovat úkony přesahující rámec garantovaného základního, tedy nastává nutnost platby. Zkušenosti českých turistů, kteří se v zahraničí nechali ošetřit, vypovídají o běžné praxi, že lékař se v první řadě zajímá o pojistku a teprve poté o diagnózu. I v případě uzavřené pojistky je však nutné mít k dispozici hotovost, kterou vyžadují především praktičtí lékaři. Turista pak tento výdaj uplatňuje po návratu u své pojišťovny. Je tedy nutné si obstarat lékařskou zprávu a potvrzení o platbě.

Podrobnosti najdete na www.faei.cz.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru