Jen polovina Čechů cestuje za hranice s pojistkou

Jen nadpoloviční podíl respondentů ankety uspořádané Finančním a ekonomickým institutem (FAEI) uvedla, že se před cestou do zahraničí delší než tři dny pojistí. Naopak alarmujících 11 % riskuje a vyráží bez pojištění. A 33 % si zaplatí pojistku jen v případě rodinné dovolené.
Finanční a ekonomický institut

Jen nadpoloviční podíl respondentů ankety uspořádané Finančním a ekonomickým institutem (FAEI) uvedla, že se před cestou do zahraničí delší než tři dny pojistí. Naopak alarmujících 11 % riskuje a vyráží bez pojištění. A 33 % si zaplatí pojistku jen v případě rodinné dovolené.

Výsledky ankety korespondují s nedávným zjištěním ERV Evropské pojišťovny, podle kterého bez jakékoli pojistky vyjíždí do zahraničí dokonce 17 % Čechů. V tom nejdůležitějším, tedy v pokrytí výdajů v případě zdravotních potíží, spoléhají přitom na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), který po vstupu ČR do Evropské unie zajišťuje bezplatné zajištění základního ošetření nejen v rámci eurospolečenství, ale také v dalších zemích.

To však platí pouze teoreticky a například podle vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny je nezbytné se před cestou do zahraničí komerčně připojistit. Podle informací FAEI se příslib bezplatného ošetření v zahraničí v rámci mezinárodních smluv totiž vztahuje pouze na základní úkony a navíc jen ve vybraných zdravotnických zařízení. Jejich seznam je samozřejmě dostupný, ale pro turistu je prakticky nemožné se orientovat v systému zdravotnictví cizí země a hledat konkrétní ordinaci, navíc pod tlakem nepříznivých událostí.

EHIC neuplatníte např. při transportu a repatriaci, navíc prakticky každé ošetření bude patrně obsahovat úkony přesahující rámec garantovaného základního, tedy nastává nutnost platby. Zkušenosti českých turistů, kteří se v zahraničí nechali ošetřit, vypovídají o běžné praxi, že lékař se v první řadě zajímá o pojistku a teprve poté o diagnózu. I v případě uzavřené pojistky je však nutné mít k dispozici hotovost, kterou vyžadují především praktičtí lékaři. Turista pak tento výdaj uplatňuje po návratu u své pojišťovny. Je tedy nutné si obstarat lékařskou zprávu a potvrzení o platbě.

Podrobnosti najdete na www.faei.cz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.