bool(false)

Penzijní společnosti nechtějí válku se státem

PRAHA, 2. července - Atraktivnější třetí pilíř penzijního připojištění by mohl nahradit penzijním fondům škody způsobené zrušením druhého pilíře. V exkluzivním rozhovoru pro server Finančního a ekonomického institutu to naznačil prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop (zároveň šéf Penzijní společnosti České spořitelny). A proto dávají penzijní společnosti přednost mírovému řešení před arbitrážní válkou se státem. Potvrzuje to i fakt, že část ztrát fondy odepsaly již ze zisku minulého roku.

Finanční a ekonomický institut

Aleš Poklop také upozorňuje na skutečnost, že třetí pilíř opouští v průměru 40 tisíc lidí za kvartál, tedy zhruba 160 tisíc za rok. Příčinu vidí v tom, že provize placené za zprostředkování doplňkového penzijního spoření jsou regulací omezeny na maximálně 3,5 procenta průměrné mzdy, což je asi 850 korun, tedy mnohonásobně míň, než je v pojišťovnictví. Například v loňském roce se za celý trh jednalo o zhruba 116 milionů korun. V pojišťovnictví bylo na provizích vyplaceno přibližně 10 miliard.

„Obecně prodejce musí mít motivaci a pokrýt náklady za uzavření smlouvy, a proto iniciujeme u našeho produktu zvýšení provizí alespoň na dvojnásobek současného stavu, což již považujeme za přiměřené. Rozhodně ani zdaleka nemíříme k částkám, které jsou nastaveny v pojištění,“ řekl Poklop, který však připouští, že je to dnes horké téma.

Externí zprostředkovatelé a poradci vlastních sítí penzijních společností jsou podle prezidenta asociace nejdůležitějším prvkem pro nábor klientů.

„Reklama jen upozorňuje a říká, že tady třetí pilíř je a že je výhodné do něj vstoupit. Aby ale klient do třetího pilíře skutečně vstoupil, aby se rozhodl – tam je myslím práce poradců nezastupitelná,“ uvedl Aleš Poklop.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru