Trh s druhotnými softwarovými multilicencemi v Česku šetří miliony korun

Ještě před šesti lety tento trh neexistoval a dnes v rámci Evropské unie výrazným způsobem šetří výdaje za nákup softwaru. Česko není pozadu. Tuzemská státní správa, ale i komerční sektor přichází na to, že s výraznou slevou může zcela legálně nabýt licence k operačním systémům, kancelářským balíkům, serverovým produktům a dalšímu softwaru. Trh s druhotnými licencemi firmám ušetří až 70 % výdajů za pořízení softwaru.

Nový trh se začal formovat v roce 2012 na základě nařízení Soudního dvoru Evropské unie (dříve Evropského soudního dvoru). Ten rozhodl, že druhotná licence softwaru je běžná legální licence, která už někdy mohla být použita, nebo byla součástí hardwaru, se kterým používána není. Obchodování s takovým softwarem se však řídí striktními pravidly, jak je stanovil Soudní dvůr Evropské Unie (SDEU). „Nákup a prodej softwarových licencí není žádný výmysl, podpultový prodej či vyspekulovaný podnikatelský tah. Mnoho zakoupených licencí zůstává nevyužitých, což je škoda,“ vysvětluje Patrik Sodoma, Sales Director for Czech Republic ze společnosti SoftwarePro, a dodává: „Zároveň, pokud se firma rozhodne, že software nepotřebuje, má právo ho dále prodat, protože se koupí stal jejím majetkem. Žádný výrobce takovému prodeji podle SDEU nemůže bránit.“ SoftwarePro navíc upozorňuje, že všechny multilicence nabízené k druhotnému prodeji musí pocházet výhradně ze zemí Evropské unie, což se ne vždy na tuzemském trhu děje. „Stanoveného nařízení se držíme a mezi subjekty obchodujícími s druhotnými licencemi jsme aktuálně jediní, kteří dodávají druhotné licence do státní správy a současně provádí jejich výkup, zahrnující kompletní dokumentaci historie licencí,“ zdůrazňuje Patrik Sodoma.

Prodej a výkup licencí roste o desítky procent

Tento druh byznysu má původ v Německu, kde podle posledních zveřejněných informací z průzkumu největšího prodejce, společnosti UsedSoft, trh s druhotnými softwarovými licencemi dosahuje ročního obratu více než 90 milionů Eur. Ročně přitom roste o desítky procent. Po vzoru západních zemí i Česká republika začíná ve výdajích za software šetřit. „Prodej a zpětný výkup druhotných multilicencí přináší z hlediska správy a jednoduchosti nasazení nesporné výhody pro zákazníky s větším počtem pracovních stanic. Tento užitečný způsob šetří desítky procent za výdaje na software, což v absolutních číslech představuje miliony korun. Naše společnost také vyniká rozsahem portfolia a dostupností nabízených druhotných licencí. Dá se říci, že dokážeme dodat všechny obvykle poptávané licence, což je zhruba 90 % produktového portfolia výrobce,“ vyčísluje Patrik Sodoma. Samotný Microsoft ve svých oficiálních vyjádřeních připouští, že tento druh prodeje softwaru je za předpokladu dodržování pravidel určených SDEU přípustný. Dokonce mu to výrazně napomáhá při snaze o digitální transformaci zákazníků do čím dál více populárního modelu předplatného a cloudových služeb.

Druhotné licence mají stejné výhody a podporu od výrobce

V Česku podle dostupných informací jen za poslední tři roky utratila státní správa každý rok v průměru více než miliardu korun za softwarové licence a služby od Microsoftu. Vzhledem k vyvíjejícím se trendům na tomto trhu a především postojům softwarových výrobců k cenotvorbě začíná být druhotný software cenově zajímavý také pro tento sektor. „Z již proběhlých obchodů dokázaly státní instituce nákupem druhotných softwarových multilicencí ušetřit od 10 % do 35 %, v závislosti na produktu a aktuální tržní ceně,“ sděluje Patrik Sodoma. Například Hasičský záchranný sbor (HZS) Královehradeckého kraje takto ušetřil při nákupu kancelářských aplikací MS Office 35 % pořizovacích nákladů. „Velmi jsme uvítali nový výhodný způsob nabývání softwaru. Samotný produkt se nikterak neliší od příslušné nové licence, má stejné výhody a podporu od výrobce. V porovnání se získáním nového softwaru nám nevznikají žádné nevýhody, ale naopak vysoká úspora financí, které můžeme využít například při nákupu potřebné techniky,“ dokládá kpt. Ing. Pavel Novotný z oddělení KOPIS (Krajské operační a informační středisko) a KIS (Komunikační a informační systémy) HZS Královéhradeckého kraje.

Ještě lépe je na tom komerční sektor, a to díky spojením nákupů a výkupů starších nepoužívaných licencí. Prosperující, ale i nově vzniklé firmy či start-upy rostou, vyvíjejí se, a tak musí řešit i otázky spojené se softwarovým vybavením. „V takovéto firmě provedeme softwarový audit, v rámci kterého vyčíslíme, za kolik od společnosti licence vykoupíme. Následně připravíme nabídku nákupu druhotných softwarových licencí v novější verzi a v ní zohledníme tuto proměnnou,“ vysvětluje Patrik Sodoma. Tímto způsobem mohou firmy ušetřit až 70 % výdajů za nákup nového softwaru a získají další volné finanční prostředky. „Tento druh pořizování softwaru je v tuzemsku čím dál tím více v povědomí a všichni si uvědomují, že tu existují možnosti, jak software výhodněji nakupovat a naopak znovu odprodávat specializovaným prodejcům,“ dodává Patrik Sodoma.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jan Richtárik se stal majoritním vlastníkem CNC TVAR

Jan Richtárik, spoluzakladatel jedné z nejvýznamnějších evropských společností zabývajících se komplexním CNC velkoobráběním, CNC TVAR s.r.o. ze Stráže nad Nisou, se stal skrze mateřskou společnost jejím majoritním …

Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší

Na jednu stranu by se bez nich české stavebnictví neobešlo, na druhou za nimi zůstávají nekvalitní finální konstrukce, které se nezřídka musí složitě opravovat i v objektech, které už byly předány do užívání: Tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kdy mají rodiče povinnost uhradit škodu, kterou způsobilo jejich dítě?

Poradna
Se začátkem školního roku vás mohou zaskočit i nečekané výdaje v podobě plateb za škody, které váš potomek při svých školních i poškolních alotriích způsobí. Že vaše dítě není žádný ničitel? I tak může nešťastnou náhodou nějakou škodu zavinit. A nezapomínejme na to, že v kolektivu vrstevníků děti občas ztrácejí zábrany, které mohou mít doma, a snadněji se zapojují do různých lotrovin.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru