Tři největší rizika pro finanční trhy

Názor
Země skupiny G20 dnes ohrožují tři zásadní rizika. Mohou mít podstatný vliv na finanční trhy. Investoři by jim proto měli věnovat náležitou pozornost.
Brexit je jedním ze současných rizik, které mohou mít podstatný vliv na finanční trhy. Foto: Pixabay

Brexit

Jde určitě o nejvíce podceňované politické riziko nadcházejících měsíců. Z našeho pohledu je sice pravděpodobnost nedosažení dohody méně než 50 procent, ale můžeme se mýlit a vyjednávání mohou kdykoliv ztroskotat.

Vidíme, že Evropa zastává velmi tvrdou linii. Premiérka Theresa Mayová nyní stojí před výzvou, jak sjednotit její politickou stranu ohledně brexitu před konferencí Konzervativní strany, která se uskuteční ve dnech od 30. 9. do 3. 10. Její proslov je plánován na poslední den konference. Očekává se, že naznačí zásadní body, které chce ve vyjednávání dosáhnout.

Ještě stále věříme, že Británie najde dohodu dříve, než 29. března příštího roku vystoupí z EU. Politická deklarace bude prozatím pravděpodobně stále velmi vágní, protože zůstává několik otevřených otázek týkajících se vzájemného obchodu i hranice se Severním Irskem. Toto přechodné období způsobí vyšší politické napětí mezi Londýnem a vládami zemí unie.

Zdroj: Saxo Bank

 

Jednání o italském státním rozpočtu na rok 2019

Předstihové ukazatele a nedávné ekonomické údaje z Itálie, jako PMI nebo firemní očekávání, potvrzují, že za třetí čtvrtletí vykáže italská ekonomika stagnaci. Podle našeho názoru to vážně zkomplikuje vyjednávání o příštím státním rozpočtu, které budou probíhat v posledním čtvrtletí.

Nejednoznačný názor vládní koalice spolu s ekonomickým oslabením určitě povedou v následujících dvou měsících k vyšší volatilitě. Zejména, když Evropská komise zveřejní svá stanoviska k rozpočtu již 30. listopadu.

Je v zájmu italské vlády respektovat evropská pravidla výšky deficitu, protože Itálie potřebuje vhodné tržní podmínky pro refinancování dluhopisů v hodnotě 300 miliard eur v příštím roce.

PSALI JSME:
Obchodní válka vyvolává velký zmatek

Obchodní válka mezi USA a Čínou

Obavy z obchodní války jsou příliš nadhodnoceným rizikem. V době, kdy se doba kvantitativního uvolňování blíží ke konci, pozornost investorů by se měla více zaměřit na kurz dolaru a finanční toky, než na obchodní válku.

Vidíme, že globální ekonomika se vyrovnává s překážkami v obchodní výměně, oproti roku 2016, vyššími o 14 procent. Na druhé straně, podle organizace Global Trade Alert se globální ekonomika letos liberalizovala o 22 procent. Když tato fakta vezmeme v úvahu, zdá se, že obchodní válka, kterou vedou Spojené státy americké, je jen krátkodobým rizikem pro finanční trhy, ale nebude schopna vykolejit globální ekonomický růst.

Autor je makro stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Dluh zemí EU se skokově zvýšil o 943 miliardy eur

Pandemie koronaviru se výrazně podepsala na hospodaření zemí EU a vedla k dalšímu zadlužování. Ještě na začátku roku se schodek rozpočtů zemí eurozóny pohyboval pod hranicí tří procent, nicméně už ve druhém kvartále …

Agentura Fitch potvrzuje Česku rating

Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Česko tak vykazuje stejný stupeň spolehlivosti svého zadlužení jako Belgie, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Předvídanost bitcoinu? Bude omezen celkovou zásobou stejně jako zlato,“ říká Dominik Stroukal

Rozhovor
Kryptoměnový svět se bouřlivě rozvíjí. Od roku 2009, kdy vznikly první kryptoměny jsme byli svědky několika vzestupů a pádů. Spousta lidí a firem se snaží z „bitcoinového světa“ udělat víc, než jen „digitální zlato“ a vytvořit standardní finanční produkty. Vloni se cena bitcoinu vyšplhala až k magické hranici 40 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Nyní se dá očekávat, že bitcoin může letět strmě dolů až o 80 %, říká …
Rolovat nahoru