Tři největší rizika pro finanční trhy

Názor
Země skupiny G20 dnes ohrožují tři zásadní rizika. Mohou mít podstatný vliv na finanční trhy. Investoři by jim proto měli věnovat náležitou pozornost.
Brexit je jedním ze současných rizik, které mohou mít podstatný vliv na finanční trhy. Foto: Pixabay

Brexit

Jde určitě o nejvíce podceňované politické riziko nadcházejících měsíců. Z našeho pohledu je sice pravděpodobnost nedosažení dohody méně než 50 procent, ale můžeme se mýlit a vyjednávání mohou kdykoliv ztroskotat.

Vidíme, že Evropa zastává velmi tvrdou linii. Premiérka Theresa Mayová nyní stojí před výzvou, jak sjednotit její politickou stranu ohledně brexitu před konferencí Konzervativní strany, která se uskuteční ve dnech od 30. 9. do 3. 10. Její proslov je plánován na poslední den konference. Očekává se, že naznačí zásadní body, které chce ve vyjednávání dosáhnout.

Ještě stále věříme, že Británie najde dohodu dříve, než 29. března příštího roku vystoupí z EU. Politická deklarace bude prozatím pravděpodobně stále velmi vágní, protože zůstává několik otevřených otázek týkajících se vzájemného obchodu i hranice se Severním Irskem. Toto přechodné období způsobí vyšší politické napětí mezi Londýnem a vládami zemí unie.

Zdroj: Saxo Bank

 

Jednání o italském státním rozpočtu na rok 2019

Předstihové ukazatele a nedávné ekonomické údaje z Itálie, jako PMI nebo firemní očekávání, potvrzují, že za třetí čtvrtletí vykáže italská ekonomika stagnaci. Podle našeho názoru to vážně zkomplikuje vyjednávání o příštím státním rozpočtu, které budou probíhat v posledním čtvrtletí.

Nejednoznačný názor vládní koalice spolu s ekonomickým oslabením určitě povedou v následujících dvou měsících k vyšší volatilitě. Zejména, když Evropská komise zveřejní svá stanoviska k rozpočtu již 30. listopadu.

Je v zájmu italské vlády respektovat evropská pravidla výšky deficitu, protože Itálie potřebuje vhodné tržní podmínky pro refinancování dluhopisů v hodnotě 300 miliard eur v příštím roce.

PSALI JSME:
Obchodní válka vyvolává velký zmatek

Obchodní válka mezi USA a Čínou

Obavy z obchodní války jsou příliš nadhodnoceným rizikem. V době, kdy se doba kvantitativního uvolňování blíží ke konci, pozornost investorů by se měla více zaměřit na kurz dolaru a finanční toky, než na obchodní válku.

Vidíme, že globální ekonomika se vyrovnává s překážkami v obchodní výměně, oproti roku 2016, vyššími o 14 procent. Na druhé straně, podle organizace Global Trade Alert se globální ekonomika letos liberalizovala o 22 procent. Když tato fakta vezmeme v úvahu, zdá se, že obchodní válka, kterou vedou Spojené státy americké, je jen krátkodobým rizikem pro finanční trhy, ale nebude schopna vykolejit globální ekonomický růst.

Autor je makro stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Hotově, nebo kartou? To je, oč tu běží

Od začátku roku 2019 čeká daňové poplatníky malý krůček vpřed: Na finančních úřadech bude možné zaplatit správní poplatky a daňové dluhy platební kartou. Na pořádný krok, který by reflektoval vývoj bezhotovostních …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru