Tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 1,4 procenta

Názor
Česká ekonomika podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve třetím čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 1,4 procenta, po předchozím růstu o jedno procento. To byl oproti naší prognóze mezičtvrtletního poklesu hrubého domácího produktu (HDP) o 0,1 procenta výrazně lepší výsledek.
Výrobcům automobilů chybí zejména čipy, v důsledku čehož řada z nich musela ve třetím čtvrtletí přistoupit k omezení či úplnému přerušení výroby. Ilustrační foto: Pixabay.com

Finanční trh na druhou stranu očekával v průměru růst o 1,8 procenta a je tak výsledkem naopak mírně zklamán. Pásmo tržních odhadů bylo však tentokrát neobvykle široké, což jen odráží zvýšenou mírou nejistoty.

Meziroční růst ekonomiky zpomalil z 8,1 procenta na 2,8 procenta. Ve srovnání s předkrizovým obdobím, konkrétně s třetím čtvrtletím roku 2019, byla úroveň ekonomické aktivity nižší o 2,9 procenta.

Na výkon českého hospodářství ve třetím čtvrtletí působily problémy v automobilovém průmyslu. Ty jsou spojeny s celosvětovým nedostatkem základních materiálů a vstupů do výroby, jejichž nabídku i nadále omezují překážky spojené s koronavirovou pandemií.

PSALI JSME:
Čipový a hořčíkový hladomor mohou srazit letošní růst české ekonomiky pod tři procenta

Výrobcům automobilů chybí zejména čipy, v důsledku čehož řada z nich musela ve třetím čtvrtletí přistoupit k omezení či úplnému přerušení výroby. Tento negativní vliv pravděpodobně přetrvá také po velkou část čtvrtého kvartálu.

Růst ekonomiky tak pravděpodobně podpořila především domácí poptávka tažená spotřebou domácností a investicemi. Pozitivně v tomto ohledu působilo téměř úplné uvolnění protiepidemických restrikcí, stejně tak i stále nízká srovnávací základna.

V důsledku horšího výhledu pro druhou polovinu roku vlivem problémů v automobilovém průmyslu jsme významně snížili náš odhad celoročního růstu ekonomiky ze 4,2 procenta na 1,9 procenta. Včerejší lepší výsledek však dává naději, že by se její růst mohl nakonec udržet nad dvěma procenty. Pro příští rok očekáváme zrychlení růstu na 3,5 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nedostatek čipů neohrožuje jen autoprůmysl a jeho dodavatele

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB