Poslanci těsnou většinou hlasů neschválili novelu zákona o pojišťovnictví, který má do české legislativy zavést nové evropské směrnice. Přestože se jednalo o koaliční návrh, hlasování se zdrželi poslanci ČSSD a část lidovců.
Reagovali tak na skutečnost, že většina poslanců z klubu ANO neschválila koaliční pozměňovací návrh ani dříve podaný pozměňovací návrh poslance Ladislava Šincla (ČSSD), jejichž cílem bylo regulovat výši provize u životního pojištění a přispět k ochraně spotřebitele.
Novela zákona o pojišťovnictví tak musí být znovu projednána vládou a předložena poslancům. Jejím hlavním cílem je regulovat náklady pojišťoven a ve hře zůstává i regulace provizí u životních pojistek.
„Cílem navrhované úpravy bylo posílit motivaci zprostředkovatelů k dlouhodobé péči o klienty s životním pojištěním a omezení nekalých praktik zprostředkovatelů, kteří často nutí klienty ke zbytečnému a nevýhodnému ukončování těchto smluv a uzavírání nových. Je škoda, že tato možnost prozatím nebyla využita,“ řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.
Elektronický podpis také v ČP
Česká pojišťovna na všech svých pobočkách umožňuje lidem podepisovat smlouvy elektronicky. Důvodem je zvýšení komfortu zákazníků, jejich rychlejší úspora a šetrnost k přírodě.
Už loni zavedla elektronické podpisy Pojišťovna České spořitelny. Klientům nabízí biometrický podpis, který pomocí technologie SignPad zachytí vedle obrázku podpisu i jeho dynamické charakteristiky jako tlak, rychlost nebo zrychlení. Na konci letošního ledna spustila projekt vlastnoručního digitálního podpisu, tzn. podpisu smlouvy elektronickou tužkou, pojišťovna Kooperativa.
Kooperativa, Pojišťovna České spořitelny a ČPP využívají řešení Signosoft, obdobně jako třeba mobilní operátor O2. Experti se shodují, že jde o další mezník v pojišťovací historii. Odborníci předpokládají boom digitálních podpisů také v jiných odvětvích.
Dědictví může zaskočit
Stále mnoho Čechů je v posledních letech zaskočeno tím, že po smrti manžela či manželky, případně druha či družky, by se automaticky měli o dědictví dělit s někým, s jehož nároky vůbec nepočítali. Důvodem takových nepříjemných situací bývá zpravidla nesepsání závěti a neznalost zákonné dědické posloupnosti podle nového občanského zákoníku.
Podle výsledků ankety, které zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI), se však situace v tomto ohledu zlepšuje. Svou finanční situaci zamýšlí řešit mimo jiné sepsáním závěti 57 %, zbývajících 43 % o této možnosti zatím neuvažuje.
V říjnové anketě na portále Novinky.cz se 57,5 % respondentů vyjádřilo, že se sepsáním závěti nepočítá. Dalších 29 % ji sepsanou nemá, ale uvažuje o tom. A více než 13 % respondentů už závěť má.
OSVČ stoupnou odvody
Podnikatelům a živnostníkům, tedy osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), opět stoupnou povinné zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Minimální měsíční zálohy se zvýší u sociálního pojištění o 29 Kč na 1972 Kč a u zdravotního pojištění o 26 Kč na 1823 korun.
Výše zálohy závisí na zisku v minulém roce, OSVČ vykonávající hlavní činnost však musejí poukazovat alespoň minimální zálohu. Ta za celý rok 2016 musí být na zdravotním pojištění 21 875 Kč a na sociálním pojištění 23 660 Kč.