TÝDEN NAŠIMA OČIMA: Regulace provizí je stále ve hře

Poslanci těsnou většinou hlasů neschválili novelu zákona o pojišťovnictví, který má do české legislativy zavést nové evropské směrnice. Přestože se jednalo o koaliční návrh, hlasování se zdrželi poslanci ČSSD a část lidovců.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Reagovali tak na skutečnost, že většina poslanců z klubu ANO neschválila koaliční pozměňovací návrh ani dříve podaný pozměňovací návrh poslance Ladislava Šincla (ČSSD), jejichž cílem bylo regulovat výši provize u životního pojištění a přispět k ochraně spotřebitele.

Novela zákona o pojišťovnictví tak musí být znovu projednána vládou a předložena poslancům. Jejím hlavním cílem je regulovat náklady pojišťoven a ve hře zůstává i regulace provizí u životních pojistek.

„Cílem navrhované úpravy bylo posílit motivaci zprostředkovatelů k dlouhodobé péči o klienty s životním pojištěním a omezení nekalých praktik zprostředkovatelů, kteří často nutí klienty ke zbytečnému a nevýhodnému ukončování těchto smluv a uzavírání nových. Je škoda, že tato možnost prozatím nebyla využita,“ řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Elektronický podpis také v ČP

Česká pojišťovna na všech svých pobočkách umožňuje lidem podepisovat smlouvy elektronicky. Důvodem je zvýšení komfortu zákazníků, jejich rychlejší úspora a šetrnost k přírodě.

Už loni zavedla elektronické podpisy Pojišťovna České spořitelny. Klientům nabízí biometrický podpis, který pomocí technologie SignPad zachytí vedle obrázku podpisu i jeho dynamické charakteristiky jako tlak, rychlost nebo zrychlení. Na konci letošního ledna spustila projekt vlastnoručního digitálního podpisu, tzn. podpisu smlouvy elektronickou tužkou, pojišťovna Kooperativa.

Kooperativa, Pojišťovna České spořitelny a ČPP využívají řešení Signosoft, obdobně jako třeba mobilní operátor O2. Experti se shodují, že jde o další mezník v pojišťovací historii. Odborníci předpokládají boom digitálních podpisů také v jiných odvětvích.

Dědictví může zaskočit

Stále mnoho Čechů je v posledních letech zaskočeno tím, že po smrti manžela či manželky, případně druha či družky, by se automaticky měli o dědictví dělit s někým, s jehož nároky vůbec nepočítali. Důvodem takových nepříjemných situací bývá zpravidla nesepsání závěti a neznalost zákonné dědické posloupnosti podle nového občanského zákoníku.

Podle výsledků ankety, které zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI), se však situace v tomto ohledu zlepšuje. Svou finanční situaci zamýšlí řešit mimo jiné sepsáním závěti 57 %, zbývajících 43 % o této možnosti zatím neuvažuje.

V říjnové anketě na portále Novinky.cz se 57,5 % respondentů vyjádřilo, že se sepsáním závěti nepočítá. Dalších 29 % ji sepsanou nemá, ale uvažuje o tom. A více než 13 % respondentů už závěť má.

OSVČ stoupnou odvody

Podnikatelům a živnostníkům, tedy osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), opět stoupnou povinné zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Minimální měsíční zálohy se zvýší u sociálního pojištění o 29 Kč na 1972 Kč a u zdravotního pojištění o 26 Kč na 1823 korun.

Výše zálohy závisí na zisku v minulém roce, OSVČ vykonávající hlavní činnost však musejí poukazovat alespoň minimální zálohu. Ta za celý rok 2016 musí být na zdravotním pojištění 21 875 Kč a na sociálním pojištění 23 660 Kč.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Jeroným Pražský. Upálen rok po Husovi

Že na dnešní den připadá výročí upálení mistra Jana Husa, vědí snad všichni Češi, Moravané a Slezané. Skoro každý rok mají díky svátku, jenž jeho odkaz připomíná, o den volna navíc. Že ale na témže místě v německé …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Analýza
V Evropě jsou jen dvě země, které nedrží ve svých měnových rezervách žádné zlato. Jednou z nich je Norsko, které své rezervy ve výši 33,5 tuny prodalo v roce 2004 za 450 milionů dolarů. Dnes by za ně dostalo dvě miliardy dolarů, ale jak píše web Global Gold News, moc na tom nesejde, protože Norsko je jednou z nejbohatších zemí Evropy a každý Nor tak odporně bohatý, že by se Norsko mohlo nazývat zemí ropných milionářů.
Rolovat nahoru