Úrokové sazby a bankovní vábení

Patrně není čilejších kaprů v českém bankovním rybníku, než banky vzniklé z kampeliček. Z někdejší 1. Třebíčské záložny se před třemi lety zrodila banka Creditas, z Moravského peněžního ústavu se loni stala Trinity Bank. Obě nejmladší banky spojuje to, že jsou z Moravy, konkrétně z Olomouce a Zlína. A také jejich dravost.
Trinity Bank v soutěži o klienty nasadila nejvyšší laťku. Foto: Wikimedia.org/Phoralik [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

V jeden den (11. února) Air Bank a Equa Bank rozeslaly svým klientům informaci, že zvyšují úrokové sazby na spořicích účtech. V týž den stejný krok učinila Trinity Bank, zatímco Creditas své klienty přívětivou zprávou oslovila již na konci ledna.

Trinity Bank v soutěži o klienty nasadila nejvyšší laťku. Do 250 tisíc korun nabízí sazbu 1,58 %, do milionu bezkonkurenčních 1,88 % a jako dárek ke svým prvním narozeninám nabízí pro vklady nad milion korun úrok 2,08 procenta. To vše bez jakýchkoli podmínek.

Nabídka sice platí pro prvních deset tisíc zájemců, ale jak se loni ukázalo, není banka ohledně těchto počtů příliš úzkoprsá. Bylo by zajímavé vědět, kolik lidí má volný milion a posílí zhruba 19tisícovou klientskou základnu nejmladší banky. Větší naději má zřejmě vklad nad čtvrt milionu, který je na trhu jedničkou.

Nepříliš dlouhý seznam

Sazbu 1,6 % dnes nabízí kromě Banky Creditas a Expobank CZ, které ji drží od loňského roku, také Equa Bank. U té jsou podmínkou platby kartou, některé převody jsou zpoplatněny a platí to pro částku do 300 tisíc korun. Ostatní banky s tímto úrokem takové oprátky klientům nenasazují.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Banky zvyšují úroky na spořicích účtech

V těsném sledu je nově Air Bank s úrokem 1,5 % při úložce do 250 tisíc, dlouhodobě Hallo Bank do 300 tisíc a Wüstenrot sice bez limitu, leč jen pro nové klienty, což vypadá jako výzva, aby ti staří přeběhli ke konkurenci. Tím seznam slušně úročených vkladů bez výpovědních lhůt a dalších jiných kliček končí.

Sestavíte-li si tabulku nejlépe úročených vkladů do 250 tisíc korun, zhodnocení od 1,6 % do 1,5 % nabízí osm finančních ústavů. Zvýšíte-li vklad na půl milionu, nabídka se zúží na čtyři banky. V obou tabulkách však na prvních dvou místech vždy pevně sedí bývalá spořitelní družstva z Moravy.

Z krátkého seznamu finančních domů, které mají zájem o klienty s vysokými úsporami, plyne, že drtivá většina bank v podstatě nechce, aby si klienti u nich ukládali peníze, ale aby si otevřeli účty. Úroková sazba tak slouží hlavně jako vábnička.

PSALI JSME:
Banky v Česku vydělávají ročně desítky miliard. Na charitu a dobročinnost ale dávají jen „drobné“

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zbavovat se dolaru zatím není třeba

Před týdnem jsme se zaměřili na zhodnocení výkonnosti měn během prvního pololetí letošního roku. Přestože nejvíce nakaženou zemí covidem-19 a zemí s největším počtem úmrtí jsou Spojené státy, dolar hrál roli …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Analýza
V Evropě jsou jen dvě země, které nedrží ve svých měnových rezervách žádné zlato. Jednou z nich je Norsko, které své rezervy ve výši 33,5 tuny prodalo v roce 2004 za 450 milionů dolarů. Dnes by za ně dostalo dvě miliardy dolarů, ale jak píše web Global Gold News, moc na tom nesejde, protože Norsko je jednou z nejbohatších zemí Evropy a každý Nor tak odporně bohatý, že by se Norsko mohlo nazývat zemí ropných milionářů.
Rolovat nahoru