Úspěšný týden pro euro. Koruna ztratila tah

Názor
Druhý pracovní týden nového roku se nesl ve znamení posilování společné evropské měny na trhu s dolarem. Páteční seanci kurz zahajoval u 1,148 USD/EUR. Takto silné bylo euro naposledy před dvěma měsíci. Samotné páteční obchodování se naopak neslo ve znamení korekce eurových zisků a poklesu kurzu pod 1,145 USD/EUR. I tak euro tento týden zakončilo vůči dolaru se ziskem téměř tří čtvrtin procenta.
Druhý pracovní týden nového roku se nesl ve znamení posilování společné evropské měny na trhu s dolarem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Spíše než o posilování eura bychom však měli hovořit o oslabování dolaru. Ten doplatil především na celotýdenní pokles tržních úrokových sazeb. Zdá se, že největší inflační šok je za námi, minimálně z pohledu očekávání trhu. Ne, že by inflace dále nevzrostla, koneckonců zaznamenaných sedm procent v USA je nevíce za poslední čtyři dekády, tento výsledek již ale pro trh nebyl překvapením.

Což je rozdíl proti minulým měsícům, kdy publikovaná data tržní konsensus překonávala. Tentokráte zveřejněná americká inflační data za prosinec (spotřebitelské i výrobní ceny, pozn. aut.) skončila víceméně v souladu s očekáváními analytiků, což trh vnímal jako zklamání.

Korekce v závěru týdne byla spíše technického charakteru. Euru ale rozhodně nepomohla německá data celoročního hrubého domácího produktu (HDP) za loňský rok. Ten v souladu s očekáváním vzrostl o 2,7 procenta po loňském vzestupně revidovaném poklesu o 4,6 procenta (původně byl udáván pokles o pět procenta, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Středoevropské měny pokračují v úspěšném tažení

Revidován k lepšímu byl ale zřejmě i loňský druhý a třetí kvartál, což implikuje výrazné snížení ekonomické aktivity v závěru loňského roku. Zřejmě v souvislosti s dopadem další pandemické vlny německá ekonomika v e čtvrtém kvartálu 2021 mezičtvrtletně klesla o půl až jedno procento. Zklamáním pro trhy byly i slabé maloobchodní prodeje v USA a slabý prosincový průmysl. I zde je podle nás patrný dopad další covidové vlny.

Po famózním vstupu české koruny do roku 2022 se v tomto týdnu posilující momentum postupně vyčerpalo. Ještě během první poloviny týdne koruna posilovala a atakovala hladinu 24,30 CZK/EUR. Byla tak nejsilnější od roku 2011. Druhá polovina týdne ale přinesla korekce k hladině 24,55 CZK/EUR.

Během páteční seance pak kurz již jen osciloval kolem 24,45 CZK/EUR. V celotýdenním hodnocení tak naše měna ztratila necelou čtvrtinu procenta. Naopak na své razantní posílení z minulého týdne navázal forint, tentokráte si od pondělí do pátku připsal více než půl procenta. Polský zlotý v podstatě stagnoval.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna je nejsilnější za více než deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB