Uzavírky znamenaly v únoru další pokles tržeb v maloobchodě

Názor
Tuzemskému maloobchodu se v únoru vedlo lépe, než se čekalo, přesto ale vedly uzavírky související s pandemií k dalšímu poklesu tržeb. Spotřebitelé se v rámci nákupů vrhli na internetové a zásilkové obchody, které letos v únoru vykázaly tržby nebývalý nárůst. Přesto to ale nestačilo k vykompenzování poklesu tržeb v kamenných prodejnách.
Kamenné prodejny v rámci uzavírek čelí z podstaty věci pokračujícímu poklesu prodejů, situace je dramatická zejména v případě oděvů a obuvi anebo u výrobků pro kulturu a sport. Ilustrační foto: FAEI.cz

V březnu ale lze čekat návrat maloobchodních tržeb k meziročnímu růstu, neboť loňské jarní měsíce představují nízký základ pro meziroční srovnání s tím, jak bylo fungování maloobchodu omezeno v souvislosti s nástupem první vlny pandemie.

Na výkon maloobchodu dopadají uzavírky související s pandemií, zároveň je ale vidět, že jak prodejci, tak spotřebitelé, se dokázali s trvajícími omezeními vypořádat lépe, než se čekalo.

Za zmínku stojí nárůst prodejů skrze internet a zásilkové služby o 41,7 procenta, což je nesilnější nárůst tržeb pro tuto formu prodeje od loňského dubna.

Kamenné prodejny ale v rámci uzavírek čelí z podstaty věci pokračujícímu poklesu prodejů, situace je dramatická zejména v případě oděvů a obuvi anebo u výrobků pro kulturu a sport.

Prodeje motorových vozidel v únoru klesly meziročně o 2,4 procenta, což v porovnání s propadem pozorovaným v loňském roce není špatný výsledek.

Prodeje motorových vozidel klesaly již v prvních měsících loňského roku, laťka pro meziroční srovnání tedy není vysoko a tato pomyslná laťka se dále sníží v březnu a v dalších měsících, neboť loni na jaře prodeje motorových vozidel v souvislosti s první vlnou pandemie výrazně propadly.

PSALI JSME:
Maloobchod prochází radikální transformací

Počínaje březnem lze v meziročních statistikách čekat obecně pozitivní posun s tím, jak od loňského března tuzemský maloobchod upadl do několika týdnů uzavírek spojených s nástupem první vlny pandemie.

Maloobchodní tržby se v březnu velmi pravděpodobně vrátí k meziročnímu růstu a nízká srovnávací základna loňského roku bude tlačit prodeje k meziročnímu růstu také v dubnu.

Za celý rok 2020 klesly maloobchodní tržby kromě prodejů motorových vozidel v neočištěném vyjádření o 0,7 procenta.

Letos by se měl maloobchod v celoročním vyjádření vrátit k mírnému růstu, prvním meziročně kladný měsíc bude velmi pravděpodobně již březen.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Internetový maloobchod dál zrychluje

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Lidé v březnu neměli kde nakupovat

Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut (podle údajů Českého statistického úřadu, pozn. red.) v březnu proti únoru klesly o 1,6 procenta. Počítali jsme s jejich mírnějším poklesem o 0,1 procenta, ale s ohledem …

Benzín i nafta zdražují a zdražovat budou

Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu mírně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,58 koruny, před týdnem byl o sedm haléřů levnější.

Ekonomika na začátku silné expanze

Meziroční data z reálné ekonomiky začnou od března vykazovat silnou expanzi, která je daná srovnáním s loňským vypuknutím pandemie. Na meziměsíční bázi nicméně čekáme v případě maloobchodu slabé údaje, protože …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru