V Česku byl vydražen unikátní modrý diamant za pět milionů

Ojedinělá a na světě teprve třetí dražba vzácného modrého diamantu proběhla v polovině července v Česku. Neznámý český kupec za něj zaplatil bezmála pět milionů korun. Kulatý diamant o váze 1,09 karátu (1 karát je 0,2 gramu, pozn. red.) barvy Fancy Intense Blue s čistotou Internally Flawless byl vydražen jediným dražitelem za vyvolávací cenu 4 967 900 korun.
V Česku byl vydražen unikátní modrý diamant za pět milionů. Ilustrační foto: Archív

Ve světě proběhly zatím pouze dvě dražby podobného diamantu. Samotné modré diamanty se sice obchodují a draží velmi pravidelně, ale nikoli ty s kulatým tvarem. Ty jsou totiž nejcennější, protože při jejich brusu dochází k největším ztrátám na materiálu.  Je proto unikátní, že podobná dražba proběhla právě v České republice, kde se draží drahé kameny v řádu maximálně stovek tisíc korun. Odborníci se shodují, že podobná dražba ose u nás nebude pakovat minimálně pár desítek let.

Ve známých aukčních síních Christies a Sotheby’s se za posledních deset let, kdy se tyto vzácné kameny začaly dražit, došlo k pouze dvěma dražbám podobným té české. Christies na aukci v roce 2015 vydražila kulatý modrý diamant barvy Fancy Intense Blue, čistoty VVS1, o váze 1,74 karátu za v přepočtu 48 milionů korun. V roce 2018 pak Sotheby’s prodala kulatý modrý diamant Fancy Intense Blue, čistoty Internally Flawless, o váze 2,02 karátu, a to v přepočtu za 77 milionů korun.

Znalec diamantů a šperkař Luboš Korbička, který byl vedle kupce jediným, kdo diamant viděl na vlastní oči, říká: „Modré diamanty patří za poslední dekádu k nejzajímavějším investičním příležitostem. Jejich cena se každoročně zvyšuje o více než deset procent. Poptávka po modrých a růžových diamantech významně převyšuje jejich nabídku, protože je jejich počet celosvětově velmi omezený.“

PSALI JSME:
Běžní investoři by se diamantům měli vyhnout

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru