V Česku byl vydražen unikátní modrý diamant za pět milionů

Ojedinělá a na světě teprve třetí dražba vzácného modrého diamantu proběhla v polovině července v Česku. Neznámý český kupec za něj zaplatil bezmála pět milionů korun. Kulatý diamant o váze 1,09 karátu (1 karát je 0,2 gramu, pozn. red.) barvy Fancy Intense Blue s čistotou Internally Flawless byl vydražen jediným dražitelem za vyvolávací cenu 4 967 900 korun.
V Česku byl vydražen unikátní modrý diamant za pět milionů. Ilustrační foto: Archív

Ve světě proběhly zatím pouze dvě dražby podobného diamantu. Samotné modré diamanty se sice obchodují a draží velmi pravidelně, ale nikoli ty s kulatým tvarem. Ty jsou totiž nejcennější, protože při jejich brusu dochází k největším ztrátám na materiálu.  Je proto unikátní, že podobná dražba proběhla právě v České republice, kde se draží drahé kameny v řádu maximálně stovek tisíc korun. Odborníci se shodují, že podobná dražba ose u nás nebude pakovat minimálně pár desítek let.

Ve známých aukčních síních Christies a Sotheby’s se za posledních deset let, kdy se tyto vzácné kameny začaly dražit, došlo k pouze dvěma dražbám podobným té české. Christies na aukci v roce 2015 vydražila kulatý modrý diamant barvy Fancy Intense Blue, čistoty VVS1, o váze 1,74 karátu za v přepočtu 48 milionů korun. V roce 2018 pak Sotheby’s prodala kulatý modrý diamant Fancy Intense Blue, čistoty Internally Flawless, o váze 2,02 karátu, a to v přepočtu za 77 milionů korun.

Znalec diamantů a šperkař Luboš Korbička, který byl vedle kupce jediným, kdo diamant viděl na vlastní oči, říká: „Modré diamanty patří za poslední dekádu k nejzajímavějším investičním příležitostem. Jejich cena se každoročně zvyšuje o více než deset procent. Poptávka po modrých a růžových diamantech významně převyšuje jejich nabídku, protože je jejich počet celosvětově velmi omezený.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB