V Česku se objevily padělky, které jsou k nerozeznání od pravých zlatých slitků

Čínské e-shopy nově nabízejí jako „dárkové či reklamní předměty“ napodobeniny investičních zlatých slitků. „Padělky jsou nesmírně hodnověrné jak svým provedením, tak parametry zjistitelnými lidským okem,“ informovala redakci FAEI.cz vedoucí právního oddělení holdingové společnosti Zlato a.s. Augustína Schillerová.
Pohled z přední strany: Originál (vpravo) a padělek, který společnost Zlato získala při kontrolním nákupu. Na falzifikátu (vlevo) je „pravítko“. Váha a velikost obou slitků je identická. Laik rozdíl nepozná a po vybalení už vůbec. Foto: Zlato a.s.

Společnost Zlato uskutečnila kontrolní nákup a se svým zjištěním se následně obrátila jak na Policii ČR, tak na Českou obchodní inspekci. „Nejde pouze o napodobeninu zlata, ale i o padělání značky rafinérie, zabývající se zpracováním investičního zlata,“ uvedla Schillerová s tím, že společnost samozřejmě také informovala o napodobenině švýcarskou rafinérii PAMP, jejíž investiční zlato v Česku prodává.

Společnost Zlato, která se řadí mezi přední tuzemské prodejce investičního zlata, také upozorňuje, že nové a velmi propracované padělky slitků švýcarské rafinérie PAMP jsou navíc opatřeny realistickým certifikátem pravosti. „Všichni klienti naší společnosti mohou být v naprostém klidu, protože používáme unikátní technologii VERISCAN vyvinutou přímo rafinérií PAMP, a námi prodávané slitky procházejí přísnou kontrolou,“ ujistila Schillerová.

Apelovala však na všechny zájemce o koupi investičního zlata, aby od prodejce vyžadovali certifikát původu, respektive doklad o nabytí slitku, vystavený v ČR: „Chceme důrazně varovat všechny zájemce o investiční zlato před nákupem z neověřených zdrojů. Nepoctivci a podvodníci zneužívají současný nedostatek investičních slitků na současném trhu a pokouší se prodávat padělané slitky opatřené plastovým obalem a zdánlivě autentickým tiskem.“

„Falzifikáty už nemají odlišný odstín barvy, jiný rozměr slitku, který většinou bývá nepatrně silnější, anebo mikro rozdíly v hmotnosti. Technologie totiž zdokonalují souběžně s prodejci a výrobci i padělatelé a podvodníci. Dokonce ani cena již nemusí být varovným signálem, protože pandemie covid-19 a od ní se odvíjející ekonomická situace ovlivnila trh a po investičním zlatě je doslova hlad,“ doplnila Schillerová.

Problém s padělky zlatých slitků se týká i dalších renomovaných rafinérií zlata, například australské mincovny Perth Mint. Zdroj: Ali Express

„S ohledem na propracovanost nejnovějších padělků dnes více než kdy jindy platí, že zájemci o investiční zlato by se měli zaměřit na etablované společnosti s historií a odpovídajícím technickým a technologickým vybavením, jím lze přesně a rychle verifikovat pravost slitku,“ dodal David Marášek, vedoucí analytik společnosti Zlato.

To je možné například pomocí technologie VERISCAN švýcarské rafinérie PAMP. Ta využívá toho, že každý slitek investičního zlata při výrobě získá zcela unikátní povrch, kterým se liší od ostatních. „Jde o podobný princip rozpoznávání jedinečnosti, jakým jsou u lidí otisky prstu nebo oční sítnice,“ vysvětlil Marášek.

Pohled ze zadní strany: Na originálu (vpravo) je QR kód pro VERIScan. Váha a velikost obou slitků je identická. Laik rozdíl nepozná a po vybalení už vůbec. Foto: Zlato a.s.

VERISCAN využívá tuto jedinečnou topografii kovu, kterou speciální scanner načte do databáze, v níž mají menší slitky uložen povrch z obou stran a bez obalu, ale i s obalem. U větších slitků investičního zlata o hmotnosti 250 gramů (a vyšší) je ihned po výrobě naskenován jejich povrch ze všech šesti stran a vloží se do databáze švýcarské rafinérie.

V ní se ukládají identifikační údaje všech slitků s technologií VERISCAN, které byly kdy vyrobeny. „Při načtení povrchu slitku se během pár vteřin snímek povrchu slitku zlata propojí s databází PAMP a můžeme mít absolutní jistotu, že disponujeme s originálním a ověřeným investičním zlatem,“ doplnil Marášek.

Podvodní prodejci se podle něj ale bohužel neustále zdokonalují, takže už neplatí ani tradiční varovné signály, jako například neuměle vyhlížející obal slitku investičního zlata či jiné vizuální nedostatky nebo odchylka hmotnosti. Váha a velikost padělaného zlatého slitku je identická s originálem. Laik rozdíl nepozná a po vybalení už vůbec.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. na nazdar

    Za 23 dolarů Trojská unce zlata?
    To může koupit jen …
    Tak v čem je problém?

  2. to tom

    nikdy nemůže být shoda ve velikosti i váze. pokud je shodná váha, výška a šířka, musí být padělek silnější, tlustší. 250g se lišily jen nepatrně ale ty byly z cca 30% zlato a uvnitř wolfram. u uncových slitků se hraje na to že jsou zapečetěné. ale stejně by na to skočil jen hlupák, jednoduchá poučka při nákupu slitku-chci vidět ověřitelný doklad o nákupu s číslem slitku.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB