V gramodeskách jsou Češi světovou jedničkou, v USA rozšířili výrobu

Největší světový výrobce gramofonových desek, česká společnost GZ Media, chce do dvou let zvýšit produkci vinylů z loňských 56,6 milionů na 140 milionů. Pomoci k tomu má i nově otevřená lisovna v americkém Tennessee. Jde už o její třetí výrobní závod na severoamerickém kontinentu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.
Nejvíce gramodesek na světě vyrobí česká firma GZ Media. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ačkoli se před časem zdálo, že nástupem moderních technologií skončí klasické gramofonové desky v propadlišti dějin, v posledních letech zažívají neuvěřitelný návrat. Mezi hudebními skupinami, muzikanty, zpěváky, fanoušky a dalšími lidmi v oboru se těší čím dál větší popularitě.

Podle analytické společnosti MRC Data prodej gramofonových desek v loňském roce dokonce překonal CD nosiče. Za prvních šest měsíců se prodalo 19,2 milionu vinylových alb, zatímco CD se prodalo 18,9 milionu. A v roce 2020 ve Spojených státech podle údajů Svazu amerického nahrávacího průmyslu tržby z prodeje desek poprvé po 34 letech překonaly tržby z prodeje cédéček.

Investice přes 300 milionů korun

Trend rostoucího zájmu přitom pokračuje, což potvrzuje i rozšiřování produkce největšího světového výrobce vinylů, společnosti GZ Media se sídlem v Loděnici u Prahy. Do nové lisovny Nashville Record Pressing v americkém státě Tennessee investovala plně ze svých zdrojů v přepočtu více než 300 milionů korun. Do dvou let v něm chce vytvořit 255 nových pracovních míst.

„Investice do výrobního závodu Nashville Record Pressing má v první řadě uspokojit hlad po vinylových deskách našich zákazníků v USA. Poptávka tam roste nejrychleji na světě a my chceme být našim zákazníkům co možná nejblíže,“ řekl Michal Štěrba, generální ředitel GZ Media. Továrna je vybavena zcela novým a ve své třídě nejlepším zařízením a infrastrukturou, díky čemuž bude celosvětově vysoce konkurenceschopná.

Severoamerický kontinent byl pro GZ Media velmi významný už v době, kdy se gramofonové desky začaly vracet do módy. Dodnes je hlavním odbytištěm vinylů, po nichž poptávka stále roste. Každá čtvrtá gramofonová deska, která se v současnosti na světě prodá, pochází od české firmy GZ Media.

Až 85 tisíc desek denně

Vedle nové továrny v americkém Nashvillu má firma ještě lisovnu Memphis Record Pressing v Memphisu a Precision Record Pressing v kanadském Burlingtonu, ve státě Ontario. Obě už fungující továrny průběžně zvyšují svou kapacitu. Stejnou ambici má i nová lisovna Nashville Record Pressing, která v prvním roce plánuje vyrábět 85 000 desek denně.

„Jsme vděčni za podporu, které se nám od státu Tennessee dostalo, a vřelé přivítání v Music City, jak se Nashvillu v USA přezdívá. Jsme tu, abychom se stali místní oblíbenou lisovnou vinylů,“ okomentoval otevření nové fabriky její generální ředitel Drake Coker.

Českou investici uvítal rovněž místní komisař pro ekonomický a komunitní rozvoj Bob Rolfe a další přední zástupci státu Tennessee. „Naše silné obchodní klima, kvalifikovaná pracovní síla a kvalita života zajišťují, že globální společnosti mohou v Tennessee vynikat,“ řekl guvernér státu Tennessee Bill Lee.

A dodal: „Děkuji Nashville Record Pressing za investici do Davidson County a vytvoření více pracovních příležitostí pro místní obyvatele.“ Slavnostního otevření se zúčastnil i český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček.

Z 56,5 milionů na 140 milionů

Průběžnými investicemi zvyšuje skupina GZ Media dlouhodobě množství vyrobených desek. „Loni jsme ve všech našich továrnách vyrobili 56,5 milionů vinylů, do dvou let chceme díky novým americkým závodům výrobu navýšit na 140 milionů kusů ročně,“ dodává většinový vlastník společnosti Zdeněk Pelc.

„Velmi zajímavý je také rozdílný přístup amerických a českých politiků k podnikání. Na akci otevření továrny kde jde o investici zhruba dvacet milionů dolarů a tvorbě 250 nových pracovních míst poslal guvernér státu Tenessee svého zástupce a byl osobně přítomen i primátor města Nashville, stejně tak jako další zástupci jiných státních organizací,“ uvedl Pelc.

„Naproti tomu v Česku, kde zaměstnáváme přes dva tisíce lidí, jsem již přes dvacet let neviděl zástupce okresu, zástupce kraje pak nikdy za třicet let,“ poznamenal. Česká společnost GZ Media má více než sedmdesátiletou tradici. Vedle výroby gramofonových desek dodává zákazníkům z celého světa polygrafické služby a produkty v rámci mediálního, tiskového a balicího průmyslu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB