Peněženka. Ilustrační fotozdroj: www.pixabay.com

V kupní síle zaostáváme i za Slováky

Je to překvapivá a ne právě příjemná zpráva. Podle studie společnosti GfK činí kupní síla jednoho obyvatele Česka v průměru 7 313 eur ročně (200 000 korun) a dosahuje tak úrovně 53,6 % evropského průměru. To představuje pro ČR až 26. místo v žebříčku evropských zemí. Lépe jsou na tom dokonce i Slováci či Estonci.

Z tabulky zemí s nejvyšší kupní sílou na obyvatele je patrné, že mezi 42 účastníky existují velké rozdíly. Nejlépe jsou na tom z celé Evropy obyvatelé Lichtenštejnska s kupní sílou téměř pětinásobnou (476 %) oproti průměru, který činí 64 900 euro. Následují Švýcarsko, Norsko, Lucembursko a Dánsko. Německo je až osmé, např. za Rakouskem. Ale ještě desáté Švédsko ční vysoko nad evropským průměrem (21 246 euro, 156 %).

Kupní síla Slováků je podle studie o deset tisíc korun ročně na osobu vyšší než u Čechů a dosahuje 7 769 eur. To odpovídá 57 % evropského průměru, který je na úrovni 13 636 eur (370 000 korun).

Oproti loňskému roku se kupní síla Evropanů zvýšila o 4,2 %, což v mnoha zemích znamená růst reálných příjmů. Ve státech jižní a východní Evropy se kupní síla zvýšila i navzdory ekonomické krizi. Přesto však tyto země značně zaostávají za svými západo- a severoevropskými protějšky.

Kupní síla je ukazatelem disponibilního příjmu na obyvatele (včetně dávek) po odpočtu daní a příspěvků na charitu. Při posuzování umístění zemí v žebříčku je nutné brát v potaz směnný kurz mezi eurem a domácími měnami.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *