V Praze i Brně se nejrychleji prodávají „investiční“ byty, v Ostravě byty pro rodiny

Makléři společnosti M&M Reality sledují, že v Praze i v Brně začali lidé kupovat menší byty než dříve. Pod tlakem vysokých cen jsou nuceni dělat kompromisy. V obou městech rovněž ubývá nákupů z důvodu řešení vlastní bytové otázky, a naopak přibývá těch za účelem investice. Ovšem ve třetím největším městě v zemi už je situace jiná. Ostrava stále hlásí poptávku po bytech „rodinných“ rozměrů, jejichž ceny už rok stagnují.

Za byt 2+kk o velikosti 44 metrů čtverečních v panelovém domě v metropoli dnes prodávající běžně získají i 3,5 milionů korun. To je částka, za kterou by před třemi lety kupující získal byt s místností navíc. Dnes ovšem ceny pražských bytů 3+kk s přibližnou rozlohou 70 metrů čtverečních začínají na necelých 5 milionech. Růst cen, které v některých pražských lokalitách už dosáhly hranice, jež jsou zájemci ještě ochotni akceptovat, se projevil na poptávce. Kupující jsou nuceni dělat kompromisy, případně jít do podnájmu, ti movitější nakupují za účelem investice.

V Praze v současné době registrujeme největší zájem o byty 2+kk, které slouží jako takzvané startovací bydlení, ale rovněž jako investiční nemovitosti. Je po nich také značná poptávka ze strany starších manželských párů, které se po odchodu dětí ze společné domácnosti stěhují do menšího. Tyto nemovitosti se prodávají jednoznačně nejrychleji, a to jak ve VIP, tak v okrajovějších lokalitách,“ říká Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality. Stále jsou podle něho poptávané také byty 3+kk až 4+kk vhodné pro rodiny s dětmi, ale méně než dříve a klienti u nich dávají přednost širšímu centru města a okrajovějším lokalitám. „Tato cílová skupina mívá napjatější rozpočet a více řeší celkovou částku za byt,“ konstatuje Jan Martina.

Podobná situace je v moravské Metropoli. „V Brně se v tuto chvíli nejrychleji prodávají byty, které noví majitelé nepotřebují k vyřešení vlastní bytové situace, ale pořizují si je jako investici. Jde o byty do 50 metrů čtverečních o dispozicích 1+kk až 2+1,“ přibližuje Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M Reality. Platí to dle jejích slov pro byty napříč celým Brnem, ve starší zástavbě i v novostavbách. „Díky zhoršeným podmínkám pro získání úvěru především pro mladou generaci vzrůstá zájem o pronájmy, čímž se zvyšuje i poptávka investorů,“ pokračuje Odehnalová.

Ovšem Ostrava už je na tom jinak. „Největší zájem je stále o byty 3+1 v centru a širším centru města. Klienti se nijak neomezují a nakupují dle svých potřeb. Ceny bytů v této kategorii se navíc pohybují na stejné úrovni jako vloni. Po značném nárůstu v letech 2015 až 2017, tedy začaly ceny ve městě už letos stagnovat,“ konstatuje Jakub Čepica, vedoucí pobočky Ostrava-Poruba společnosti M&M Reality. A dodává, že 70 metrový byt v panelovém domě v Porubě, po celkové rekonstrukci, se dnes prodává za cenu okolo 2 milionů korun, tedy srovnatelnou s koncem loňského roku.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak ušetřit ještě předtím, než vyrazíte na nákupy

Na internetu se zrodilo jedno užitečné místo, díky němuž výrazně ušetříte ještě dříve, než se vydáte nakupovat. Svůj nákup zde totiž rychle a snadno naplánujete podle nejvýhodnějších cen. Stačí aktivně využívat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Letos maximálně 362 mrtvých na silnicích? Nereálné

Analýza
Podle dlouhodobé Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos na českých silnicích mělo zemřít maximálně 362 lidí a těžce zraněných by mělo být 2 222 osob. Tento cíl není příliš reálný. I vzhledem k počtu usmrcených a těžce zraněných v uplynulém roce.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru