V Praze i Brně se nejrychleji prodávají „investiční“ byty, v Ostravě byty pro rodiny

Makléři společnosti M&M Reality sledují, že v Praze i v Brně začali lidé kupovat menší byty než dříve. Pod tlakem vysokých cen jsou nuceni dělat kompromisy. V obou městech rovněž ubývá nákupů z důvodu řešení vlastní bytové otázky, a naopak přibývá těch za účelem investice. Ovšem ve třetím největším městě v zemi už je situace jiná. Ostrava stále hlásí poptávku po bytech „rodinných“ rozměrů, jejichž ceny už rok stagnují.

Za byt 2+kk o velikosti 44 metrů čtverečních v panelovém domě v metropoli dnes prodávající běžně získají i 3,5 milionů korun. To je částka, za kterou by před třemi lety kupující získal byt s místností navíc. Dnes ovšem ceny pražských bytů 3+kk s přibližnou rozlohou 70 metrů čtverečních začínají na necelých 5 milionech. Růst cen, které v některých pražských lokalitách už dosáhly hranice, jež jsou zájemci ještě ochotni akceptovat, se projevil na poptávce. Kupující jsou nuceni dělat kompromisy, případně jít do podnájmu, ti movitější nakupují za účelem investice.

V Praze v současné době registrujeme největší zájem o byty 2+kk, které slouží jako takzvané startovací bydlení, ale rovněž jako investiční nemovitosti. Je po nich také značná poptávka ze strany starších manželských párů, které se po odchodu dětí ze společné domácnosti stěhují do menšího. Tyto nemovitosti se prodávají jednoznačně nejrychleji, a to jak ve VIP, tak v okrajovějších lokalitách,“ říká Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality. Stále jsou podle něho poptávané také byty 3+kk až 4+kk vhodné pro rodiny s dětmi, ale méně než dříve a klienti u nich dávají přednost širšímu centru města a okrajovějším lokalitám. „Tato cílová skupina mívá napjatější rozpočet a více řeší celkovou částku za byt,“ konstatuje Jan Martina.

Podobná situace je v moravské Metropoli. „V Brně se v tuto chvíli nejrychleji prodávají byty, které noví majitelé nepotřebují k vyřešení vlastní bytové situace, ale pořizují si je jako investici. Jde o byty do 50 metrů čtverečních o dispozicích 1+kk až 2+1,“ přibližuje Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M Reality. Platí to dle jejích slov pro byty napříč celým Brnem, ve starší zástavbě i v novostavbách. „Díky zhoršeným podmínkám pro získání úvěru především pro mladou generaci vzrůstá zájem o pronájmy, čímž se zvyšuje i poptávka investorů,“ pokračuje Odehnalová.

Ovšem Ostrava už je na tom jinak. „Největší zájem je stále o byty 3+1 v centru a širším centru města. Klienti se nijak neomezují a nakupují dle svých potřeb. Ceny bytů v této kategorii se navíc pohybují na stejné úrovni jako vloni. Po značném nárůstu v letech 2015 až 2017, tedy začaly ceny ve městě už letos stagnovat,“ konstatuje Jakub Čepica, vedoucí pobočky Ostrava-Poruba společnosti M&M Reality. A dodává, že 70 metrový byt v panelovém domě v Porubě, po celkové rekonstrukci, se dnes prodává za cenu okolo 2 milionů korun, tedy srovnatelnou s koncem loňského roku.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Historie migrény a její léčby

Nobel, Chopin nebo Freud? Všichni migrenici. V současné době migrénou trpí přibližně 15–20 % žen a 6 % mužů v dospělé populaci. V České republice se migréně nevyhne více než jeden milion občanů. 1, 2, 3 A přitom …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Analýza
Téměř polovina Čechů (47 %) podle Českého statistického úřadu jezdí na dovolenou autem. Nejčastěji do bližších zemí: Na Slovensko, do Chorvatska nebo Itálie. Dlouhé cesty ovšem znamenají poměrně silnou zátěž, zejména pro řidiče. Od únavy či chvilkové nepozornosti může být už jen krůček k dopravní nehodě, zejména pokud popojíždíte v dopravní zácpě vyvolané nástupním dnem na dovolenou.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru