Vánoce – svátky stresu? Mezinárodní studie Lidlu hledala odpověď

Kdo má v rodinách na starosti vánoční přípravy a jak stresující je toto období? Odpověď hledala mezinárodní studie, již si objednal Lidl. Společnost Nielsen oslovila 20.800 respondentů ve 25 evropských zemích a v USA. V ČR odpovídalo 600 osob.

Výsledek studie: Vánoce představují čas strávený s nejbližšími, dobré jídlo a dárky. Přípravy Vánoc jsou ve všech zemích stále převážně v ženských rukou. 66 % dotázaných žen vypovědělo, že organizuje vánoční oslavy, 75 % žen nakupuje dárky a o vánoční výzdobu se stará 78 % oslovených žen. To má za přímý následek stres. 46 % žen, ale jen 37 % mužů vypovědělo, že Vánoce pro ně znamenají stres.

Pocit stresu je rozdílný. Německo, Velká Británie, USA, Rakousko a Irsko se s 55 % pohybují nad mezinárodním průměrem (43 %). I ve Švédsku, Dánsku a Finsku vnímá 53 %, na Slovensku 59 % a v Česku dokonce 67 % dotázaných předvánoční čas jako velmi náročný. V jihovýchodní Evropě přistupují ženy k Vánocům výrazně klidněji – pocit stresu udalo 28 % dotázaných.

Studie rozdělila země do několika skupin.

Česká republika, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Litva

Zatímco polovina žen v Česku, v Litvě a na Slovensku by uvítala více pomoci a pohody, 65 % polských, 60 % slovenských a 66 % litevských žen má ale zároveň pocit pravých Vánoc jen, když vše samy zařídí. Vánoční přípravy vnímají jako stresující především na Slovensku a ve Slovinsku.

Práce navíc a málo času zatěžuje přibližně polovinu dotázaných v Česku, v Polsku a na Slovensku, v Litvě je to nakupování dárků.

Německo, Velká Británie, Irsko, USA

Ženy v Německu, Velké Británii, Irsku a v USA rády vše organizují samy. Přitom 52 % dotázaných v Německu a 42 % v Británii považuje vánoční přípravy za stresující. Ve Velké Británii i v USA mnohé zatěžuje i finanční stránka.

Belgie, Francie, Nizozemsko, Rakousko, Švýcarsko

Dotázaní slaví rádi u rodičů nebo příbuzných, na přípravě se tedy podílí více lidí. V Nizozemsku znamená pro 55 % dotázaných stres především příprava Vánoc, v Rakousku a ve Švýcarsku tlak, aby byla rodina spokojená, a shánění dárků.

Itálie, Portugalsko, Španělsko

V jižní Evropě se na přípravách podílejí všichni. Italky a Portugalky však organizaci nerady přenechávají jiným. Ve Španělsku a v Itálii by 50 % žen uvítalo pomoc. Vánoční přípravy jsou nejvíce stresující ve Španělsku.

Dánsko, Finsko, Švédsko

Ve třetině rodin se na organizaci podílí partneři a rodiče, pomoc by proto uvítalo jen 32 % žen. Dány zatěžuje nakupování dárků, Finy práce navíc a Švédy trochu obojí.

Bulharsko, Řecko, Chorvatsko, Rumunsko, Srbsko

Převažuje přání klidných svátků (u 67 % dotázaných). V Chorvatsku a Rumunsku způsobují stres především přípravy (61 % dotázaných). Řekové se cítí pod tlakem, aby uspokojili rodinu, a Srbové si dělají starosti především kvůli výdajům (20 %).

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Tiskové zprávy

Hodnocení ČNB českou veřejností

Ve dnech 1. – 8. 2. 2018 STEM provedl pro Českou národní banku průzkum veřejného mínění, který se zaměřil na názory občanů na ČNB. Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let byl na základě kvótního výběru zkoumán kombinací technik PAPI a CAPI. V osobních rozhovorech bylo dotázáno 1028 osob starších 18 let.

Výsledek BNP Paribas Cardif pojišťovny za rok 2017. Výrazné zlepšení výsledků

Loňský kalendářní rok byl pro společnost BNP Paribas Cardif Pojišťovnu velice úspěšný. Čistý zisk pojišťovny v minulém roce zaznamenal nárůst o 26 % oproti roku 2016. V roce 2017 společnost dosáhla čistého zisku 168 milionů Kč oproti 133 milionům v roce 2016. Celkově společnost předepsala pojistné ve výši 2 262 …

Air Products míří na Mars

Spolupráce společnosti Air Products a americké kosmické agentury NASA trvá už neuvěřitelných šedesát let. Ani nejnovější mise NASA k Marsu nazvaná InSight, která odstartovala 5. května z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, se nemohla obejít bez významné účasti tohoto chemického koncernu.

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru