Vánoce – svátky stresu? Mezinárodní studie Lidlu hledala odpověď

Kdo má v rodinách na starosti vánoční přípravy a jak stresující je toto období? Odpověď hledala mezinárodní studie, již si objednal Lidl. Společnost Nielsen oslovila 20.800 respondentů ve 25 evropských zemích a v USA. V ČR odpovídalo 600 osob.

Výsledek studie: Vánoce představují čas strávený s nejbližšími, dobré jídlo a dárky. Přípravy Vánoc jsou ve všech zemích stále převážně v ženských rukou. 66 % dotázaných žen vypovědělo, že organizuje vánoční oslavy, 75 % žen nakupuje dárky a o vánoční výzdobu se stará 78 % oslovených žen. To má za přímý následek stres. 46 % žen, ale jen 37 % mužů vypovědělo, že Vánoce pro ně znamenají stres.

Pocit stresu je rozdílný. Německo, Velká Británie, USA, Rakousko a Irsko se s 55 % pohybují nad mezinárodním průměrem (43 %). I ve Švédsku, Dánsku a Finsku vnímá 53 %, na Slovensku 59 % a v Česku dokonce 67 % dotázaných předvánoční čas jako velmi náročný. V jihovýchodní Evropě přistupují ženy k Vánocům výrazně klidněji – pocit stresu udalo 28 % dotázaných.

Studie rozdělila země do několika skupin.

Česká republika, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Litva

Zatímco polovina žen v Česku, v Litvě a na Slovensku by uvítala více pomoci a pohody, 65 % polských, 60 % slovenských a 66 % litevských žen má ale zároveň pocit pravých Vánoc jen, když vše samy zařídí. Vánoční přípravy vnímají jako stresující především na Slovensku a ve Slovinsku.

Práce navíc a málo času zatěžuje přibližně polovinu dotázaných v Česku, v Polsku a na Slovensku, v Litvě je to nakupování dárků.

Německo, Velká Británie, Irsko, USA

Ženy v Německu, Velké Británii, Irsku a v USA rády vše organizují samy. Přitom 52 % dotázaných v Německu a 42 % v Británii považuje vánoční přípravy za stresující. Ve Velké Británii i v USA mnohé zatěžuje i finanční stránka.

Belgie, Francie, Nizozemsko, Rakousko, Švýcarsko

Dotázaní slaví rádi u rodičů nebo příbuzných, na přípravě se tedy podílí více lidí. V Nizozemsku znamená pro 55 % dotázaných stres především příprava Vánoc, v Rakousku a ve Švýcarsku tlak, aby byla rodina spokojená, a shánění dárků.

Itálie, Portugalsko, Španělsko

V jižní Evropě se na přípravách podílejí všichni. Italky a Portugalky však organizaci nerady přenechávají jiným. Ve Španělsku a v Itálii by 50 % žen uvítalo pomoc. Vánoční přípravy jsou nejvíce stresující ve Španělsku.

Dánsko, Finsko, Švédsko

Ve třetině rodin se na organizaci podílí partneři a rodiče, pomoc by proto uvítalo jen 32 % žen. Dány zatěžuje nakupování dárků, Finy práce navíc a Švédy trochu obojí.

Bulharsko, Řecko, Chorvatsko, Rumunsko, Srbsko

Převažuje přání klidných svátků (u 67 % dotázaných). V Chorvatsku a Rumunsku způsobují stres především přípravy (61 % dotázaných). Řekové se cítí pod tlakem, aby uspokojili rodinu, a Srbové si dělají starosti především kvůli výdajům (20 %).

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Můj partner utrácí dvakrát víc než já, říkají Češi

Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a nedůvěra jde často tak daleko, že svým drahým polovičkám nejsou ochotni půjčit vůbec žádné peníze. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Poštovní spořitelny, který mapuje finanční chování a návyky Čechů.

ČSOB: Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních podnikatelů a firem nezažije. Celá třetina z nich si o letošních prázdninách volno vůbec nevybírá. A z těch, co si pracovní oddech dopřejí, se jen 37 procent naplno věnuje odpočívání a vypouští práci z hlavy. Vyplývá to z analýzy trávení volného času v rámci …

Equa bank zvyšuje úročení spořicího účtu HIT na 1 % p.a.

Od 20. srpna 2018 zvyšuje Equa bank bonusový úrok u spořicího účtu HIT z nynějších 0,6 % p.a. na 0,8 % p.a. Se standardní úrokovou sazbou (0,2 %) tak mohou být vklady na tomto účtu zhodnoceny až 1 % p.a. Od počátku září navíc banka upravuje podmínky pro získání této bonusové sazby. Nově bude stačit v daném měsíci …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru