Velké firmy pokračují v náborech zaměstnanců, nábory malých podniků začínají stagnovat

Společnost ManpowerGroup Česká republika 12. září 2017 zveřejnila výsledky průzkumu „ManpowerGroup Index trhu práce“ pro čtvrté čtvrtletí roku 2017.

V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí 2017 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2017 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

ManpowerGroup má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data sezonně neočištěná.

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro čtvrté čtvrtletí 2017 zpomalování náborových aktivit a pouze mírný nárůst. 4 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 3 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 93 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2017 hodnotu + 1 %.

„Situace u jednotlivých typů zaměstnavatelů vykazuje velké rozdíly. Zatímco většina velkých firem v automobilovém, logistickém a maloobchodním sektoru nabírá stále nové zaměstnance ve velkém, malé firmy již neplánují další nárůsty zaměstnanců. Zpomalující náborové plány zaměstnavatelů na 4. čtvrtletí také souvisí s příchodem slabé sezóny na trhu práce. Po nejsilnějším náborovém období roku, které trvá od září do listopadu, přichází nejslabší sezóna, kdy na přelomu roku firmy tolik nenabírají a zároveň lidé nechtějí ve vánočním období měnit práci.

I tak bude pokračovat jedno z nejpříznivějších období na trhu práce pro uchazeče o zaměstnání. Tak nízký počet nezaměstnaných byl naposledy v letech 2007 až 2008. Firmy si začínají přetahovat zaměstnance pomocí vyšších mezd, kdy které v některých případech rostly až o 30 %. Vzhledem k nedostatku potřebných profilů zaměstnanců rostou také investice do jejich zvyšování kvalifikace. V některých lokalitách ale firmy nemohou ani tak zajistit potřebný personál a začínají dělat nábory v zahraničí jak na kvalifikované, tak i nekvalifikované pracovní pozice,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

POROVNÁNÍ ORGANIZACÍ PODLE VELIKOSTI

Nejsilnější náborové aktivity pozorujeme u velkých společností nad 250 zaměstnanců, kde 29 % předpokládá nárůst a 2 % pokles počtu zaměstnanců. Čistý index trhu práce je tedy +27 %. Střední podniky předpovídají náborové plány s Indexem +12 % a malé podniky +5 %. Zaměstnavatelé v mikropodnicích hlásí mírný pokles s Indexem -1 %.

POROVNÁNÍ DLE ODVĚTVÍ

Zaměstnavatelé ve čtyřech z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí předpovídají zaměstnavatelé v odvětví Ubytování a stravování s Čistým indexem trhu práce +7 %. Další nárůst počtu pracovních sil očekávají zaměstnavatelé v odvětví Velkoobchod a maloobchod s Indexem +5 % a Stavebnictví +2 %. Oproti tomu zaměstnavatelé v pěti odvětvích hlásí pokles počtu pracovních sil. Největší pokles očekávají zaměstnavatelé v odvětví Zpracovatelský průmysl s Indexem -8 % a Těžba nerostných surovin -3 %.

REGIONÁLNÍ SROVNÁNÍ V RÁMCI ČR

Zaměstnavatelé v Praze očekávají nárůst počtu pracovních sil, Čistý index trhu práce má hodnotu +5 %. Na Moravě hodnota stagnuje a zaměstnavatelé v Čechách hlásí nejisté náborové prostředí s Indexem -2 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím je Index v Praze o 2 procentní body silnější a v Čechách o dva procentní body slabší. Na Moravě poklesl o 7 %.

GLOBÁLNÍ POHLED

Výsledky průzkumu pro čtvrté čtvrtletí jsou většinou pozitivní a zaměstnavatelé ve 42 ze 43 zemí očekávají různou míru nárůstu počtu pracovních sil. Pouze zaměstnavatelé ve Švýcarsku hlásí utlumený trh práce. Poprvé od 2Q 2008 a následné globální krize není Index ani v jedné ze 43 sledovaných zemí a oblastí negativní. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé ve 23 ze 43 zemí a oblastí očekávají posílení náborových plánů, v 13 snižování a v sedmi beze změny. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se náborové prostředí zlepšilo v 25 ze 43 zemí a oblastí, oslabilo v 15 a zůstalo beze změny ve třech. Nejsilnější Index z globálního hlediska hlásí Japonsko, Tchaj-wan, Kostarika, Indie a Maďarsko. Nejslabší předpověď přichází ze Švýcarska, Brazílie a České republiky.

Další výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce budou zveřejněny 12. prosince 2017.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru