Vláda svým letošním hospodařením ostudu neudělá

Názor
Hospodaření státního rozpočtu ke konci listopadu vykázalo schodek 38,6 miliardy korun. Taková suma je velice blízko rozpočtovanému schodku čtyřiceti miliard korun, takže vláda stojí v posledním měsíci roku před velkou výzvou, aby rozpočtovaný schodek naplnila.
Vládě se kvůli horšímu výkonu ekonomiky letos nedaří dle plánu vybírat například daň z přidané hodnoty. Foto: Depositphotos.com

Předpokládáme, že vládě se nakonec podaří splnit rozpočtovaný schodek, resp. zajistit, aby nedošlo k hlubšímu, než rozpočtovanému schodku. Loni koncem listopadu státní rozpočet také vykazoval poměrně citelný schodek, a sice 21,6 miliardy korun, aby za celý rok 2018 nakonec vykázal přebytek, konkrétně necelé tři miliardy korun. Letos posun do kladného pásma čekat nelze, nicméně vláda by měla docílit právě toho, že státní rozpočet nevykáže schodek hlubší než rozpočtovaných čtyřicet miliard.

Oproti minulým létům, kde se vládě dařilo dosahovat až o desítky miliard lepšího závěrečného výsledku svého hospodaření, než jaký byl na státní úrovni rozpočtován, tak bude letošek znamenat zásadní změnu. Vláda letos žádné výrazné zlepšení oproti rozpočtovanému stavu nevykáže. Jde především o důsledek pomalejšího ekonomického růstu, než s jakým při sestavování rozpočtu na rok 2019 počítala. Důvodem je ovšem také to, že letos vládě nepomohly tolik jako loni jednorázové příjmy prostředků z fondů EU. Ty loni zlepšily výsledek hospodaření státního rozpočtu o skoro 21 miliard korun.

Vládě se kvůli horšímu výkonu ekonomiky letos nedaří dle plánu vybírat například daň z přidané hodnoty. Počítala s meziročním navýšením inkasa této daně o 6,8 procenta, avšak ke konci listopadu činilo navýšení jen necelá čtyři procenta. To je ovšem způsobeno i tím, že spuštění třetí a čtvrté vlny EET bylo přesunuto na rok 2020, ačkoli rozpočet počítal s tím, že dodatečné příjmy zajištěné třetí a čtvrtou vlnou EET budou do státní kasy proudit již letos.

Celkově je zřejmé, že vláda svým letošním hospodařením ostudu neudělá. Měla by však vzhledem ke zpomalování ekonomiky krotit své výdaje a být do budoucna opatrnější při sestavování rozpočtu, včetně toho na příští rok, byť jeho rámec již byl schválen.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Státní rozpočet na rok 2020: Vláda plánuje rekordní počet státních zaměstnanců

×
 1. Rád bych si přečetl vyjádření na tenhle článek,některého škodiče z opozice…Nejlepší z řad pirátů,nebo zlodějské ODS…

  • O Pirátech se nemá smysl bavit ještě nic nedokázali..A ODS, škoda slov, vždy plno keců, aby nakonec byl schodek ve výši stamiliard..

  • Rád Vám vysvětlím, v čem je problém.

   Příští rok bude vláda hospodařit s téměř o 500 miliardami CZK více než mohla v roce 2013. Inflace o něco snížila jejich kupní sílu. Ale i tak má vláda v příštím roce na utrácení cca 300 miliard CZK navíc ve stejné kupní síle jako měla v roce 2013.

   To je obrovský balík peněz. V podstatě znamená, že kdyby se příští rok utrácelo stejně jako v roce 2013, tak že bychom měli mít přebytek 250 miliard CZK. Přitom je plánován cca 50 miliardový schodek.

   A to je jenom náhled na bilanci. V 2.Q 2020 bude ekonomika růst už 7 let v nepřetržité řadě. To je to dobré hospodaření podle Vás ? Investice mají menší podíl na výdajích státu než měly za krize. Navyšovaly se výrazně jen platy, důchody a sociální dávky. Žádné reformy, žádné skutečné vize do budoucna, jen sliby a uplácení…

 2. Honzo a co těch dvacet vyrabovaných miliard co zbyl z privatizace a rozprodej železa ze zásob hmotných rezerv? To fakt nevidíš… a to už pomíjím nejlepší výkon ekonomiky díky kterému stát vybere více z daní… jsem zvědavý na příští rok, co zase vyrabujou aby jim to na oko před volbami vyšlo a naše děti jsou zase o kousek blíž v pr..li. Smutné, že tomu může někdo fandit!!!

 3. Tady je třeba objektivně dodat několik „maličkostí“. K těm 39 miliardám je třeba připočítat 18 miliard z privatizačního fondu, který vláda v rozpočtu rozpustila!!! K tomu je třeba připočítat dalších 15 miliard, které vláda „ušetří“ tím, že v tichosti prodloužila lhůtu pro vracení DPH firmám z 30 na 45 dnů!! To je suma sumárum 72 miliard! 72 000 000 000 korun Českých sekera v době hospodářského růstu!!!!!!!!! Co bude Bureš dělat, až přijde krize? Řekne sorryjako!!!!!!!!!!
  Doufám, že to čtou všichno tupí požírači koblih!!!!

 4. Pokud známý odborník komentuje odbornou věc, tak by měl postupovat objektivně. To znamená, že reálný deficit ke konci listopadu je 56,6 miliardy Kč, protože vláda uměle vylepšila výsledek v únoru převedením 18 miliard Kč do rozpočtu. Víme že šlo o peníze z privatizace, které neměly být použity na lepení děr v rozpočtu. Vláda patrně předpokládala, že všichni včetně odborníků mají krátkou paměť a operaci z února do konce roku zapomenou.

 5. Kovanda není odborník, je to jen obyčejný druhořadý „ekonom“ co umí jen strašit lidi a měnit prognózy jak se mu to hodí do krámu. Jen z tohoto článku je vidět, co je to za amatéra.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kdo je viník a kdo oběť? Poválečný odsun pohledem přímých účastníků

Rozhovor
Masové vysídlení původního německého obyvatelstva z Československa v letech 1945 až 1948 zůstává nadále jedním z citlivých bodů česko-německých vztahů a také českého výkladu vlastní historie. Právě o této etapě moderních dějin pojednává nový unikátní dvoudílný dokument Odsun-Vertreibung, který vznikl v česko-německé spolupráci.
Rolovat nahoru