Výměna Li-ion baterie? V horkém počasí se nemusí vyplatit

Současné mobilní telefony, notebooky nebo třeba tablety mají ve většině případů dostatek výkonu pro jakoukoli běžnou činnost, jejich bolestí však pořád zůstává výdrž na baterii. Právě v letních horkých dnech řešíme stav a kondici baterie asi nejvíce, protože se nám tato chytrá zařízení mnohonásobně více zahřívají.

Pokud se teď rozhodnete jejich článek vyměnit a jedná-li se o typ Li-ion nebo Li-pol, měli byste být hodně obezřetní. Špatně uskladněná stará baterie tohoto druhu může být totiž ve vysokých teplotách velmi nebezpečná.

Li-ion baterie neboli lithium-iontový akumulátor je druh akumulátoru, který se běžně používá ve spotřební elektronice. Vzhledem ke svému objemu a vysoké hustotě energie se hodí hlavně do přenosných zařízení, najdeme jej tedy často třeba v mobilech, tabletech, noteboocích nebo v různých typech AKU nářadí. Výhodou této baterie je, že i vzhledem k malému objemu a hmotnosti disponuje poměrně vysokou kapacitou i životností. Nevýhodou však je, že „li-ionka“ stárne a ztrácí tedy svou maximální kapacitu nehledě na to, jestli je nebo není používaná. Rychlost tohoto stárnutí se pak zvyšuje mimo jiné i s vyšší teplotou, a tak jsou právě horká léta nejčastějším zabijákem. „Pro správné fungování Li-ion baterie jsou ideální teploty okolo dvaceti stupňů Celsia, při vyšších teplotách se snižuje kapacita akumulátoru,“ říká Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. „V horku je například u smartphonů vhodné omezovat počet využívaných aplikací. Větší zátěž totiž zvyšuje provozní teplotu telefonu a v kombinaci s vysokou okolní teplotou může v krajním případě dojít ke zničení baterie,“ upozorňuje Tlapák.

Napříč trhem můžeme sledovat mnohá upozornění na to, že právě tento typ baterií je v létě poměrně náchylný třeba k výbuchům nebo samovznícením, pokud jej používáme nesprávně. Důležité je ale myslet na bezpečnost nejenom při samotném používání baterie, ale i po tom, co starou baterii v přístroji nahradíme tou novou. Právě baterie s chemismem Li-ion nebo Li-pol mohou být ve vysokých teplotách velmi nebezpečné i poté, co jsou vyňaty z přístroje. Jejich výměnou tak bezpečnostní pokyny nekončí. „Zejména u těchto chemických složení může nadměrná teplota v baterii vyvolat vnitřní zkrat, a tím poškodit buňky, což vede k nafouknutí a následně i možné explozi. K tomu však obvykle dochází jen při velmi vysokých teplotách, a to pouze pokud je baterie vadná. Možnou příčinou přehřátí může být také přebíjení způsobené tím, že baterie dostává více proudu, než může bezpečně přijmout. Pokud tedy někdo tyto baterie mění za nové, měl by pečlivě zaizolovat kontakty staré baterie. Velmi často se totiž stává, že články nejsou zcela vybité a při nevhodném skladování mohou díky zkratu zahořet,“ vysvětluje David Vandrovec ze skupiny REMA, která se specializuje mimo jiné právě na sběr a recyklaci starých elektrozařízení a baterií. „Zjednodušeně si tito pomocníci zaslouží okamžitou recyklaci, díky které předejdete případným komplikacím,“ doplňuje Vandrovec.

Li-ion či Li-pol akumulátory je přitom možné vhazovat do speciálních sběrných boxů, které najdeme na mnoha místech. Od obecních úřadů a sběrných dvorů přes boxy, které zařizují na pracoviště sami zaměstnavatelé. Dle zákona mají povinnost baterie sbírat a předávat k recyklaci taky všichni prodejci elektroniky, v rámci tzv. systému zpětného odběru. Odevzdat baterie tak můžete v jakékoli prodejně a bez ohledu na to, kde jste je koupili. Pro méně mobilní nebo časově vytížené jedince existuje ještě třeba elegantní řešení skrze projekt Family Box. Funguje tak, že baterie se ve speciálním papírovém boxu posílají poštou zdarma rovnou do kolektivního systému, který zajistí ekologickou recyklaci.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Můj partner utrácí dvakrát víc než já, říkají Češi

Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a nedůvěra jde často tak daleko, že svým drahým polovičkám nejsou ochotni půjčit vůbec žádné peníze. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Poštovní spořitelny, který mapuje finanční chování a návyky Čechů.

ČSOB: Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních podnikatelů a firem nezažije. Celá třetina z nich si o letošních prázdninách volno vůbec nevybírá. A z těch, co si pracovní oddech dopřejí, se jen 37 procent naplno věnuje odpočívání a vypouští práci z hlavy. Vyplývá to z analýzy trávení volného času v rámci …

Equa bank zvyšuje úročení spořicího účtu HIT na 1 % p.a.

Od 20. srpna 2018 zvyšuje Equa bank bonusový úrok u spořicího účtu HIT z nynějších 0,6 % p.a. na 0,8 % p.a. Se standardní úrokovou sazbou (0,2 %) tak mohou být vklady na tomto účtu zhodnoceny až 1 % p.a. Od počátku září navíc banka upravuje podmínky pro získání této bonusové sazby. Nově bude stačit v daném měsíci …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru