Výměna Li-ion baterie? V horkém počasí se nemusí vyplatit

Současné mobilní telefony, notebooky nebo třeba tablety mají ve většině případů dostatek výkonu pro jakoukoli běžnou činnost, jejich bolestí však pořád zůstává výdrž na baterii. Právě v letních horkých dnech řešíme stav a kondici baterie asi nejvíce, protože se nám tato chytrá zařízení mnohonásobně více zahřívají.

Pokud se teď rozhodnete jejich článek vyměnit a jedná-li se o typ Li-ion nebo Li-pol, měli byste být hodně obezřetní. Špatně uskladněná stará baterie tohoto druhu může být totiž ve vysokých teplotách velmi nebezpečná.

Li-ion baterie neboli lithium-iontový akumulátor je druh akumulátoru, který se běžně používá ve spotřební elektronice. Vzhledem ke svému objemu a vysoké hustotě energie se hodí hlavně do přenosných zařízení, najdeme jej tedy často třeba v mobilech, tabletech, noteboocích nebo v různých typech AKU nářadí. Výhodou této baterie je, že i vzhledem k malému objemu a hmotnosti disponuje poměrně vysokou kapacitou i životností. Nevýhodou však je, že „li-ionka“ stárne a ztrácí tedy svou maximální kapacitu nehledě na to, jestli je nebo není používaná. Rychlost tohoto stárnutí se pak zvyšuje mimo jiné i s vyšší teplotou, a tak jsou právě horká léta nejčastějším zabijákem. „Pro správné fungování Li-ion baterie jsou ideální teploty okolo dvaceti stupňů Celsia, při vyšších teplotách se snižuje kapacita akumulátoru,“ říká Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. „V horku je například u smartphonů vhodné omezovat počet využívaných aplikací. Větší zátěž totiž zvyšuje provozní teplotu telefonu a v kombinaci s vysokou okolní teplotou může v krajním případě dojít ke zničení baterie,“ upozorňuje Tlapák.

Napříč trhem můžeme sledovat mnohá upozornění na to, že právě tento typ baterií je v létě poměrně náchylný třeba k výbuchům nebo samovznícením, pokud jej používáme nesprávně. Důležité je ale myslet na bezpečnost nejenom při samotném používání baterie, ale i po tom, co starou baterii v přístroji nahradíme tou novou. Právě baterie s chemismem Li-ion nebo Li-pol mohou být ve vysokých teplotách velmi nebezpečné i poté, co jsou vyňaty z přístroje. Jejich výměnou tak bezpečnostní pokyny nekončí. „Zejména u těchto chemických složení může nadměrná teplota v baterii vyvolat vnitřní zkrat, a tím poškodit buňky, což vede k nafouknutí a následně i možné explozi. K tomu však obvykle dochází jen při velmi vysokých teplotách, a to pouze pokud je baterie vadná. Možnou příčinou přehřátí může být také přebíjení způsobené tím, že baterie dostává více proudu, než může bezpečně přijmout. Pokud tedy někdo tyto baterie mění za nové, měl by pečlivě zaizolovat kontakty staré baterie. Velmi často se totiž stává, že články nejsou zcela vybité a při nevhodném skladování mohou díky zkratu zahořet,“ vysvětluje David Vandrovec ze skupiny REMA, která se specializuje mimo jiné právě na sběr a recyklaci starých elektrozařízení a baterií. „Zjednodušeně si tito pomocníci zaslouží okamžitou recyklaci, díky které předejdete případným komplikacím,“ doplňuje Vandrovec.

Li-ion či Li-pol akumulátory je přitom možné vhazovat do speciálních sběrných boxů, které najdeme na mnoha místech. Od obecních úřadů a sběrných dvorů přes boxy, které zařizují na pracoviště sami zaměstnavatelé. Dle zákona mají povinnost baterie sbírat a předávat k recyklaci taky všichni prodejci elektroniky, v rámci tzv. systému zpětného odběru. Odevzdat baterie tak můžete v jakékoli prodejně a bez ohledu na to, kde jste je koupili. Pro méně mobilní nebo časově vytížené jedince existuje ještě třeba elegantní řešení skrze projekt Family Box. Funguje tak, že baterie se ve speciálním papírovém boxu posílají poštou zdarma rovnou do kolektivního systému, který zajistí ekologickou recyklaci.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.