Vzácné kovy jsou motorem nízkouhlíkové revoluce

Názor
Materiály, jako jsou lithium, měď a nikl, jsou klíčové pro přechod na udržitelnou ekonomiku. Tyto suroviny hrají rozhodující roli při výrobě obnovitelných zdrojů energie, skladování elektrické energie, elektromobilů a dalších nízkouhlíkových technologií. Studie Mezinárodního měnového fondu naznačuje, že poptávka po těchto vzácných materiálech do roku 2040 může vzrůst více než sedminásobně, což je ohromující nárůst.
Materiály, jako jsou lithium, měď a nikl, jsou klíčové pro přechod na udržitelnou ekonomiku. Tyto suroviny hrají rozhodující roli při výrobě obnovitelných zdrojů energie, skladování elektrické energie, elektromobilů a dalších nízkouhlíkových technologií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bloomberg Intelligence také předpovídá významný růst poptávky po těchto kovech, s konkrétním zdůrazněním, že poptávka po lithiu by se mohla zvýšit až desetkrát. Podobný nárůst se očekává i u dalších komodit, jako je kobalt a nikl, i když mírněji, dvojnásobně.

Jenže zvýšená poptávka po těchto vzácných materiálech přináší řadu rizik. Geopolitická napětí v oblastech, kde se tyto materiály těží, mohou ohrozit dodávky a způsobit nárůst cen. Těžba a zpracování těchto materiálů často souvisí s negativními environmentálními dopady.

Některé z těchto vzácných surovin, jako je například lithium, jsou těženy pouze v omezeném počtu zemí, což může vést k nabídkovým šokům v případě geopolitických konfliktů nebo přírodních katastrof.

PSALI JSME:
Čína ovládá světovou produkci vzácných kovů, lithia či kobaltu. V krajním případě může způsobit obdobu ropného šoku 70. let

Růst cen vzácných materiálů by mohl mít také značný vliv na širší ekonomiku. Může způsobit inflaci, zvýšit náklady pro firmy a snížit jejich konkurenceschopnost. Už nyní se začíná hovořit o tom, že nedostatek určitých vzácných surovin může významně ovlivnit politiku centrálních bank nebo změnit složení jádrového koše CPI při měření inflace.

Je důležité, aby vlády a firmy přijaly opatření k omezení těchto rizik. Koordinované investice do výzkumu a vývoje alternativních zdrojů vzácných materiálů a nových technologií pro jejich těžbu a zpracování mohou přispět k bezpečnějšímu a udržitelnějšímu přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.

Tímto způsobem můžeme zabezpečit naši budoucnost a udržitelnější ekonomiku založenou na těchto důležitých vzácných surovinách.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč mohou komodity v éře stagflace zazářit

Zavřít reklamu ×
  1. Bylo objeveno velké naleziště lithia v Rumunsku. Pokud to tamní politici nerozkradou tak si Rumunsko dobře povede….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB