Z české přírody za jediný víkend zmizelo přes tisíc tun odpadu

Jarní úklidy přírody od odpadků se během let staly populární „tradicí“. Během hlavního úklidu letošního ročníku akce Ukliďme Česko se z české krajiny podařilo odstranit přes tisíc tun odpadu a další úklidové akce probíhají i nadále.
Z české přírody za jediný víkend zmizelo přes tisíc tun odpadu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Českou přírodu ohrožují a hyzdí nejen tradiční plastové láhve a obaly, ale třeba i staré elektrospotřebiče. Těch nalezených při úklidu venku, ale i doma či na zahradě se lidé mohou snadno a zdarma zbavit díky svozovým a dalším službám.

Jaro je obdobím regenerace a obnovy, ale také úklidu. Ten by se neměl týkat jen našich domácností, ale i přírody. Odpadky z ní už devět let mizí i díky oblíbené akci Ukliďme Česko. Její letošní hlavní úklid proběhl 2. dubna a i přes mimořádně nepříznivé počasí se jej podle informací pořadatelů zúčastnilo přes 73 tisíc dobrovolníků, kteří z přírody odstranili více než tisíc tun odpadu.

Další stovky úklidů však probíhaly i v další dny a organizátoři si tak pochvalují rekordní zájem veřejnosti. Aktuální počet zaregistrovaných úklidových akcí už totiž dokonce přesáhl počet úklidů, které proběhly během celého roku 2019, jenž byl doposud nejúspěšnější.

„V pandemických letech 2020 a 2021 Češi více než dříve vyráželi do české přírody a nepořádku v přírodě přibylo, velkým problémem jsou stále i černé skládky. Ty se objevují hlavně v okolí velkých měst v čele s Prahou. Drobnější nepořádek v přírodě je tradičně tvořen plastovými láhvemi a dalšími plastovými obalovými materiály, na černých skládkách zase obvykle dominuje stavební suť a vybavení z domácnosti včetně vysloužilých elektrozařízení. Poslední jmenované přitom představují výrazné ekologické a zdravotní riziko, protože často obsahují nebezpečné látky,“ podotýká Barbora Stárková z oddělení komunikace a marketingu kolektivních systémů REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a které jsou již několik let mediálním partnerem projektu Ukliďme Česko.

Vysloužilé elektrospotřebiče z přírody i dvorku si můžete nechat zdarma odvézt

Mezi nejnebezpečnější vysloužilé elektro patří například všechny druhy baterií, obrazovky a další olovnatá skla, chladicí a klimatizační zařízení, výbojky, zářivky a žárovky s obsahem rtuti, desky s tištěnými spoji, paměťová topná tělesa s obsahem azbestu a řada dalších.

Tato a další použitá elektrozařízení, které lidé objeví právě třeba při úklidu přírody anebo jej nashromáždí při jarním úklidu v domácnosti, je tudíž důležité předat k náležité recyklaci ve sběrných dvorech nebo příslušných sběrných místech. Zájemci si je však mohou nechat odvézt přímo od svého domu.

„Pokud se lidem podaří nashromáždit více než deset kilogramů těchto zařízení, mohou si on-line objednat svoz, který je za splnění hmotnostních a rozměrových podmínek bezplatný, a to díky naší službě Buď líný. Pro odevzdání menšího množství vysloužilého elektra do váhy deseti kilogramů nebo použitých přenosných baterií a akumulátorů pak slouží služby re:Balík a FamilyBox, kdy jednoduše vše zabalíte do krabice, založíte u nás on-line objednávku, vytisknete si speciální štítek, balík odnesete na nejbližší poštu a na naše náklady jej odešlete,“ popisuje princip služeb Barbora Stárková.

Poradit se ohledně toho, jak správně naložit s odpadním elektrozařízením, mohou lidé také na bezplatné lince Chytré recyklace na telefonu 800 976 679, případně mohou informace hledat na webových stránkách chytrarecyklace.cz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Proč se zapsat do registru dárců kostní dřeně?

Každoročně onemocní v naší zemi stovky lidí včetně malých dětí leukémií, zhoubnými nádory, či těžkými útlumy krvetvorby a dalšími vážnými nemocemi, které jsou léčitelné pouze transplantací kostní dřeně. Bohužel v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB