Z mnoha pražských ateliérů mohou nově vznikat byty, jejich hodnota značně vzroste

Koncem října vyřadili radní hlavního města z Pražských stavebních předpisů (PSP) požadavek na takzvané proslunění. Některé ateliéry je tedy nově možné rekolaudovat na běžné byty.  Tím se zvýší jejich atraktivita pro potenciální kupující a jejich hodnota vzroste i o statisíce.

Do konce minulého měsíce byl v PSP zakotven požadavek, že 1. března musely do každého nově postaveného bytu dopadat přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy po dobu 90 minut. Díky rozhodnutí pražských radních už tam není. V praxi to bude znamenat, že developerům ubude jedna starost. Ale změna se týká také majitelů takzvaných ateliérů, tedy prostor v rámci bytových domů, které nemohly být kolaudovány jako byty. „V případech, kdy byl požadavek na proslunění jediným důvodem, proč byl daný prostor zkolaudován jako ateliér, by nyní nemělo nic bránit rekolaudaci na bytovou jednotku,“ říká k tomu Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality.

Rozdíl mezi cenou ateliéru a bytu v rámci jednoho developerského projektu se obvykle pohybuje okolo 10 až 20 procent. Cena rekolaudovaného prostoru by tedy mohla vzrůst o statisíce, samozřejmě v závislosti na stavu a velikosti nemovitosti, lokalitě a poptávce.  Cenu zvedá například to, že bytové jednotky lze snadněji než ateliéry financovat hypotečním úvěrem. Rovněž je možné si v nich nahlásit trvalé bydliště, což v ateliérech nelze. „Člověk si může říci, že to nevadí, že bude mít trvalé bydliště jinde. Ale vezměte si třeba situaci ohledně parkování v Praze. Jsou lokality, kde bez trvalého bydliště zaparkujete jen v placených zónách, když se vám vůbec poštěstí v nich najít místo,“ pokračuje Jan Martina. Obecně pak podle něho nemají potenciální kupci k ateliérům důvěru.

V Praze vlastní ateliér tisíce lidí. „Developeři se samozřejmě snaží maximálně využít celou kapacitu domu. Tam, kde se jim nepodaří splnit některé normy, aby mohli prostor zkolaudovat jako bytovou jednotku, vznikají právě ateliéry.  Zpravidla bývají v rámci developerského projektu jeden až dva ateliéry na každý vchod. Ale samozřejmě najdete projekt, kde je na vchod více ateliérů, a rovněž takový, kde není ateliér ani jeden,“ přibližuje Jan Martina.

Neznamená to ale, že díky novele vzroste hodnota všech pražských ateliérů. „Tyto prostory často nesplňují i další předpisy a normy k tomu, aby mohly být zkolaudovány jako byty. Problémem může být například velikost či rozmístění místností, horší větratelnost a tak dále. Bude tedy vždy záležet na konkrétním prostoru a dané situaci,“ dodává Jan Martina.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jan Richtárik se stal majoritním vlastníkem CNC TVAR

Jan Richtárik, spoluzakladatel jedné z nejvýznamnějších evropských společností zabývajících se komplexním CNC velkoobráběním, CNC TVAR s.r.o. ze Stráže nad Nisou, se stal skrze mateřskou společnost jejím majoritním …

Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší

Na jednu stranu by se bez nich české stavebnictví neobešlo, na druhou za nimi zůstávají nekvalitní finální konstrukce, které se nezřídka musí složitě opravovat i v objektech, které už byly předány do užívání: Tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru