bool(false)

Za pracovní úraz až čtyřnásobně vyšší odškodné. Nejvíce zranění je ve zpracovatelském průmyslu, smrtelné úrazy dominují stavebnictví

Zaměstnanci mohou nyní počítat až se čtyřnásobně vyšším odškodněním za pracovní úrazy. Největší podíl (45%) na celkové úrazovosti má přitom zpracovatelský průmysl, jak ukazují nejnovější data Státního úřadu inspekce práce. Nejvíce smrtelných úrazů pak připadá na stavebnictví.

Nová pravidla pro odškodnění úrazů loni přineslo příslušné nařízení vlády* a upravují zejména bolestné a náhrady na snížené uplatnění. „Pracovníci nyní mohou hlásit a řešit i drobnější poranění, kvůli kterým by se jim dříve příliš nevyplatilo chodit k lékaři pro posudek o bodovém hodnocení úrazu. Obzvláště pokud nebyla pracovní neschopnost a nebylo třeba řešit náhradu ušlého výdělku,“ říká Petr Kaňka z Bureau Veritas, konzultant pro bezpečnost práce.

Nedbalost v bezpečnosti práce se firmám prodraží

Nedbalost v oblasti bezpečnosti práce se firmám prodraží hned dvakrát. „Pracovní inspektoři je mohou pokutovat za špatnou prevenci rizik a nezajištění ochrany zaměstnance. Ještě větší zátěž však přinesou tučné finanční kompenzace pozůstalým. Ti se mohou v rámci civilních žalob domáhat značně vysokého odškodnění, například v případě smrtelných pracovních úrazů jejich příbuzných. Metodika nejvyššího soudu ocenila život na 10 milionů korun,“ upozorňuje Petr Kaňka z Bureau Veritas, konzultant pro bezpečnost práce.

Vysouzené odškodnění za pracovní úraz nad rámec pojištění firmy

Vysouzená suma peněz může být podle Kaňky vysoko nad rámec běžných kompenzací ze zákonného pojištění zaměstnavatele, proto je pro firmy dobré se pro tyto události dopojistit. „Ještě praktičtější je však brát na zřetel, že odpovědnost za bezpečné pracovní podmínky nese vždy zaměstnavatel. Množství a zdroje úrazů pak přímo ovlivňuje kvalita programů prevence rizik a bezpečného chování na pracovišti. Zákonem nařízená povinná technická opatření mnohdy nestačí, není-li na pracovišti potřebná kultura. Některé firmy navíc rády zametají pracovní úrazovost pod koberec a snaží se zaměstnance opít rohlíkem,“ uzavírá konzultant pro bezpečnost práce.

Pracovní úrazovost dle Státního úřadu inspekce práce

Zaměstnavatelé evidují za rok 2015 celkem 41 951 pracovních úrazů. V zaměstnání zemřelo zaměstnání 131 lidí, což je o 14 případů více než v roce 2014. Nejvíce smrtelných úrazů se stalo v Ústeckém kraji, Středočeském kraji a v Plzeňském kraji, nejméně ve Zlínském kraji. Státní úřad inspekce práce loni udělil firmám 141 pokut celkem ve výši 3,1 milionů korun.

*Nařízení vlády č. 276/2015 Sb., o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Mít nové technologie neznamená inovovat

Fintech se stalo módním slovem a každá banka jej zařadila do svého slovníku. Podobně jako před několika lety CRM, tedy řízení vztahů se zákazníky. Podle požadavků těchto trendů banky investují až stovky milióny korun do technologií s pocitem, že mají fintech a CRM vyřešeny, a že jsou moderní bankou reagující na …

5 tipů nejen pro podnikatele, jak se vypořádat s nebankovní půjčkou

Lidé mnohdy tápou v základních pojmech a principech fungování finančních produktů. Ve světě půjček jim však v loni vyšel vstříc nový zákon o spotřebitelském úvěru, který například omezil přemrštěné sankce poskytovatelů nebo umožnil přehlednější porovnání různých půjček. Jiná je situace v oblasti úvěrů pro firmy a …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru