Zahraniční dluh Česka klesá

Názor
Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí letošního roku poklesl na 4,388 miliardy korun a odpovídal tak 63 procentům hrubého domácího produktu (HDP). V poměru k HDP jde o nejnižší hodnotu od konce kurzového závazku České národní banky v roce 2017.
Zhruba třetinu dluhu představují závazky tuzemských bank, zejména v podobě korunových vkladů nerezidentů, kteří zde využívají mnohem vyšší korunové úrokové sazby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Téměř polovinu dluhu mají vůči zahraničí nefinanční podniky, které si berou cizoměnové nízkoúročené půjčky od zahraničních bank a vedle toho si ještě nabírají úvěry od svých mateřských společností.

Zhruba třetinu dluhu představují závazky tuzemských bank, zejména v podobě korunových vkladů nerezidentů, kteří zde využívají mnohem vyšší korunové úrokové sazby. Je ovšem vidět, že s tím, jak rostou úrokové sazby i v zahraničí, tato úroková hra se stává stále méně atraktivní a objem těchto závazků klesá.

Zadlužení vlády v zahraničí zůstává i nadále poměrně nízké. Vzniká především tím, že si nerezidenti na českém trhu kupují korunové vládní dluhopisy a nikoliv tím, že by si stát nabíral jednu zahraniční půjčku za druhou.

Celkově je trend vývoje zahraničního dluhu pozitivní a jeho úroveň nikterak dramatická. Nepředstavuje významné riziko pro další vývoj ekonomiky, ani pro vývoj devizového trhu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

Zavřít reklamu ×
  1. Kdyby jsme měli dluh 4,388 miliardy dluh, tak jsme na světové špici!!! Který blb neumí napsat správnou částku ? Když je dluh 4,388 biliónu? (4 388 000 000 000).

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB