Zahraniční dluh Česka klesá

Názor
Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí letošního roku poklesl na 4,388 miliardy korun a odpovídal tak 63 procentům hrubého domácího produktu (HDP). V poměru k HDP jde o nejnižší hodnotu od konce kurzového závazku České národní banky v roce 2017.
Zhruba třetinu dluhu představují závazky tuzemských bank, zejména v podobě korunových vkladů nerezidentů, kteří zde využívají mnohem vyšší korunové úrokové sazby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Téměř polovinu dluhu mají vůči zahraničí nefinanční podniky, které si berou cizoměnové nízkoúročené půjčky od zahraničních bank a vedle toho si ještě nabírají úvěry od svých mateřských společností.

Zhruba třetinu dluhu představují závazky tuzemských bank, zejména v podobě korunových vkladů nerezidentů, kteří zde využívají mnohem vyšší korunové úrokové sazby. Je ovšem vidět, že s tím, jak rostou úrokové sazby i v zahraničí, tato úroková hra se stává stále méně atraktivní a objem těchto závazků klesá.

Zadlužení vlády v zahraničí zůstává i nadále poměrně nízké. Vzniká především tím, že si nerezidenti na českém trhu kupují korunové vládní dluhopisy a nikoliv tím, že by si stát nabíral jednu zahraniční půjčku za druhou.

Celkově je trend vývoje zahraničního dluhu pozitivní a jeho úroveň nikterak dramatická. Nepředstavuje významné riziko pro další vývoj ekonomiky, ani pro vývoj devizového trhu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

Zavřít reklamu ×
  1. Kdyby jsme měli dluh 4,388 miliardy dluh, tak jsme na světové špici!!! Který blb neumí napsat správnou částku ? Když je dluh 4,388 biliónu? (4 388 000 000 000).

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.