Zálohy na letošní silniční daň dostanou podnikatelé zpět. Pokud o to požádají

Zrušení silniční daně u vozidel do 12 tun schválila minulý měsíc vláda a dojde k němu už pro rok 2022. Ti, kdo již letos zálohu zaplatili, ji dostanou zpět, ale musí o to finanční úřad sami požádat. Redakci FAEI.cz o tom informovala česká účetní firma UOL Účetnictví.
Podnikatelé, kteří už zálohu na silniční daň na letošní rok zaplatili, ji dostanou zpět, ale musí o to požádat finanční úřad. Ilustrační foto: Pixabay.com

Částečné zrušení silniční daně (jen pro vozidla do 12 tun, pozn. red.) znamená, že stát letos přijde zhruba o 4,2 miliardy korun. Loni na této dani stát získal 5,43 miliardy korun, předloni to 5,96 miliardy korun.

Dubnový balíček vládních opatření současně snižuje i sazbu silniční daně pro nákladní vozidla a přívěsy nad 12 tun a přechází se do režimu platby jedenkrát ročně. Úplnému zrušení daně v této kategorii vozidel však brání evropská legislativa.

Společnost UOL Účetnictví uvedla, že na vrácení silniční daně bude mít ze zákona nárok asi třetina z jejích tří tisíc klientů. „Podnikatelé zrušení silniční daně rozhodně vítají. Navíc jim tím do budoucna ubude administrativní úkon s podáváním daně, pokud si dělají daňové přiznání sami,“ informovala redakci Jana Jáčová, šéfka a zakladatelka firmy.

PSALI JSME:
Zrušení přimíchávání biosložek dopravcům nepomůže

„Jestliže se podnikatel rozhodne vložit automobil do podnikání, získá tím poměrně široký okruh možností daňově uznatelných nákladů,“ doplnila Jáčová s tím, že lze auto podle daně z příjmu zahrnout do majetku, pokud má hodnotu vyšší než 80 000 korun.

Jeho hodnota se pak postupně uplatňuje do nákladů formou odpisů, přičemž doba odpisování pro daňové účely je pět let a použít lze rovnoměrné nebo zrychlené odpisy. U rovnoměrných odpisů činí sazba v prvním roce odpisování 11 procent a v dalších letech 22,25 procenta.

Kromě odpisů lze u automobilu zahrnutého v obchodním majetku uplatnit další náklady, například výdaje na pohonné hmoty, opravy, pojištění, pneumatiky a různé doplňky. Při používání do podnikání jsou tyto náklady obecně daňově uznatelné.

PSALI JSME:
Kdo zítra nezaplatí silniční daň, přijde o prominutí úroků z prodlení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Čeští podnikatelé nejsou zvyklí fňukat

Čeká nás pokles ekonomiky. Jinými slovy recese. Spolu s dalšími zástupci podnikatelských svazů jsem si to minulý týden vyslechl přímo od členů bankovní rady České národní banky (ČNB), jejíhož jednání jsme se zúčastnili.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB