Zdraží letenky. Ať je na dluh

Názor
Rodící se Národní plán obnovy ČR za více než 170 miliard korun financují takzvané evropské peníze, resp. evropský dluh. Splácet se bude tedy také celoevropsky. Řadu desetiletí. A na mnoho způsobů. Jedním z nich budou i dražší letenky. Ministři financí EU už vyjádřili rámcovou podporu ukončení povinného osvobození leteckého benzínu od spotřební daně. Plánu vyjádřila podporu i ministryně financí Alena Schillerová. 
Slabší konkurence povede k dalšímu tlaku na růst cen letenek. Letenky tak mohou zdražit až o desítky procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Daň z leteckého benzínu aerolinky pochopitelně započítají do ceny letenek, byť třeba jen částečně. Příslušné daňové inkaso pomůže splácet celoevropský pandemický dluh, který vznikne půjčováním si do unijního fondu obnovy. Toto půjčování se chystá režírovat Brusel, splácení dluhu ovšem bude pochopitelně na jednotlivých členských státech.

Brusel, tedy Evropská komise, totiž sám žádné peníze nevydělává. Všechny peníze, které má, jsou z daní podnikatelů a firem členských států. Anebo z dluhu. Jenže dluh není nic jiného než budoucí daně podnikatelů a firem členských států. (Ano, zaměstnanci v EU také platí daně – ti jsou však zaměstnanci buď firmy, nebo veřejné sféry, kterou platí podnikatelé a firmy, pozn. aut.).

Lídři zemí EU dojednali vznik fondu obnovy už loni v létě. Zřídili jej zejména proto, aby zachránili italskou ekonomiku, která se dočká takřka třetiny prostředků fondu. Bez nich by se fatálně prohloubila její ekonomická krize.

PSALI JSME:
Lídři EU se dohodli na parametrech fondu obnovy

Za podporu Itálie a některých dalších předlužených ekonomik EU, pandemií těžce poškozených, nyní tedy budou platit i Češi, i dražšími letenkami. Růst cen dopadne zvláště tíživě například na cestující mladé lidi a studenty, pro něž cena letenky tvoří zpravidla podstatnější část vlastního rozpočtu, než pro starší věkové skupiny.

Zdražení letenek bude způsobeno nejen tím, že dojde ke zrušení osvobození, ale i proto, že kvůli tomuto zrušení někteří letečtí dopravci v EU zkrachují, což sníží konkurenci na evropském trhu leteckých dopravců.

Slabší konkurence povede k dalšímu tlaku na růst cen letenek. Letenky tak mohou zdražit až o desítky procent. Ohroženi jsou zejména nízkonákladoví dopravci. Národní letecké šampiony v nejhorším státy zadotují – firmy a podnikatelé se tedy „prohnou“ podruhé.

PSALI JSME:
Letenky mohou zdražit až o desítky procent

Letečtí dopravci obecně jsou již nyní těžce zkoušeni v souvislosti s pandemickou situací, mnozí balancují na pokraji krachu i bez zrušení osvobození od daně. Proto načasování ukončení povinného osvobození rozhodně není nejšťastnější. Takové kroky je z ekonomického hlediska rozumnější provádět v ekonomicky příznivé době.

Z hlediska ČR platí, že efekt přílivu evropských peněz vlastně umožňuje vykrýt dvouletou ztrátu inkasa veřejné kasy, kterou způsobuje letošní snížení daně ze mzdy (tzv. zrušení superhrubé mzdy).

Lidem díky nižším daním zůstává více peněz v kapse a mohou šetřit třeba právě i na výhledově dražší letenky. Což je jen další důvod, proč zrušení superhrubé mzdy nezaslouží takové očerňování, jakého se zejména levice dopouští.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak se ochránit před krachem aerolinek? Možností je víc

Zavřít reklamu ×
  1. co tady … vyřváváte vždyt jde pouze o to že by se z leteckého paliva měla platit spotřební dan jako u všech paliv nic víc s tím musí souhlasit každý slušný člověk

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.