Podpora energeticky náročných podniků: ERÚ připravil změnu cenového rozhodnutí

Energetický regulační úřad (ERÚ) připravil změnu cenového rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro příští rok. ERÚ okamžitě reaguje na dodatečnou dotaci ve výši 3,5 miliardy korun, o které rozhodla vláda pro podporu energeticky náročných podniků. Redakci FAEI.cz o tom informoval mluvčí úřadu Michal Kebort.
Energetický regulační úřad připravil změnu cenového rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro příští rok na podporu energeticky náročných podniků. Ilustrační foto: Vítkovice Heavy Machinery

„V návaznosti na nové rozhodnutí vlády jsme okamžitě zahájili veřejné konzultace ke změně cenového rozhodnutí, která zohledňuje navýšení státní dotace,“ uvedl Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

„Průměrně hrazený příspěvek na podporované zdroje energie (POZE) by měl po přepočtu na megawatthodinu klesnout u odběratelů na hladině vysokého napětí na 388 korun, u velmi vysokého napětí na 328 korun,“ dodal předseda Rady ERÚ.

Díky dodatečně poskytnutým prostředkům se sníží příspěvek na POZE, který hradí podniky připojené na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí podle svého rezervovaného příkonu. „Oproti původně vydanému cenovému rozhodnutí tak hovoříme o snížení příspěvku o pětinu u vysokého napětí, u velmi vysokého napětí dokonce o třetinu,“ řekl Trávníček.

Původně navrhovaná dotace ze státního rozpočtu, kterou vláda stanovila ve výši 9,35 miliard korun, totiž znamenala, že by platba na příspěvek pro POZE (podle rezervovaného příkonu, pozn. red.) dosahovala měsíčně 368 280 korun za megawatt.

V důsledku by tak průmyslové podniky v příštím roce platily příspěvek 495 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny – tedy stejně, jako hradí drobní odběratelé. Změnové cenové rozhodnutí příspěvek na POZE podle rezervovaného příkonu snižuje na 115 881 korun za megawatt měsíčně.

Veřejný konzultační proces probíhá v nejkratší možné délce, kterou umožňuje energetický zákon, tedy ve lhůtě pěti pracovních dnů. „Nové cenové rozhodnutí ERÚ vydá ihned po vypořádání připomínek z veřejného konzultačního procesu. Změnové cenové rozhodnutí by tak mělo být účinné již od 1. ledna 2024,“ informoval mluvčí Michal Kebort.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    To jste si brzo uvědomili až jsou firmy v insolvenci a končí viz. sklárny,hutě,výroba uzenin…To jsem vyjmenoval pouze okolí východ Moravy!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB