Zloději mají o prázdninách napilno

Nemilé překvapení po návratu z dovolené je bohužel časté. Majitelé zjistí, že jejich nemovitost navštívili nevítaní hosté a odnesli, co se dalo. Pojištění domácnosti samozřejmě takové události řeší, nicméně velké množství lidí jej nikdy neuzavřelo.

„Opuštěný byt nebo rodinný dům během letních měsíců je lákadlem pro zloděje. Všem našim klientům vždy radíme, jak mají nemovitost zabezpečit, které bezpečnostní prvky jsou kvalitní a které naopak vstupu zloděje nezabrání. Doporučujeme také výrazně omezit sdílení zážitků z letních cest na sociálních sítích,“ uvedl ke každoročnímu problému mnoha domácností Václav Geletič, produktový manažer Slavia pojišťovny.

Statistiky trestných činů hovoří jasně

Podle čísel z prezidia Policie ČR, které má Slavia pojišťovna k dispozici, řešili policisté od počátku července do konce září 2017, tedy v měsících, které jsou nejvíce oblíbené pro delší dovolené, 1.289 krádeží vloupáním do bytů. Většina z nich byla krátkodobě opuštěna právě kvůli dovoleným. „Ještě víc pak postihlo vloupání majitele rodinných domů, tam vyšetřovatelé řešili 1.479 případů. Zloději se zajímali o elektroniku, šperky, hotovost, ale také o starožitnosti či umělecká díla. Jen Slavia pojišťovna v rámci pojištění domácnosti v tomto období za tyto pojistné události uhradila klientům řádově stovky tisíc korun,“ uvedl Václav Geletič. Dodal, že velice často bylo zlodějům umožněno byt či dům navštívit právě vzhledem k naprosto nedostatečným bezpečnostním opatřením a časté neexistenci například kvalitních trezorů na šperky a peníze.

Ani chaty či chalupy nejsou výjimkou

Podle policejních statistik dochází k vyloupení víkendových chat a chalup zejména od podzimu do jara, kdy bývají skutečně dlouhodobě opuštěné, protože majitelé raději setrvávají v pohodlí domova. „I majitelé chat si během letních měsíců rádi dopřejí zahraniční dovolenou a chalupa tak může být delší dobu bez dozoru. A faktem je, že i když majitelé investují do bezpečnostních opatření v jejich domově, na rekreační stavby zapomínají. Takže policisté registrují v loňských letních měsících 945 případů vloupání do víkendových objektů, a to i přesto, že řada těchto chat bývá v rušných chatových osadách a chalupy mnohdy přímo sousedí s trvale obývanými domy,“ varoval Geletič s tím, že objasněnost u vloupání do chat a chalup je vcelku nízká a činí přibližně 22 % registrovaných trestných činů. U bytů je toto číslo srovnatelné s chatami a u rodinných domů je objasněnost dokonce pod 20 procenty. Častým důvodem vloupání do nemovitostí jsou pak veřejně přístupné údaje od majitelů na sociálních sítích. „Rozhodně není výjimkou, že se celé rodiny předem chlubí, kam, kdy a na jak dlouho pojedou. Z dovolené pak obvykle na sociální sítě umísťují postřehy a fotografie, takže zloději mají stálou možnost sledovat, zda se majitelé předčasně nevrátili,“ komentoval Václav Geletič.

Neušetří ani auta a jízdní kola

Zloději se v době dovolených bohužel skutečně činí. Někteří z nich se specializují na krádeže automobilů či motocyklů, které majitelé opět nechali bez dozoru a odjeli k moři. „Statistiky jsou nemilosrdné, ve zmíněných třech měsících minulého roku řešili policisté 1.843 krádeží automobilů a 176 krádeží motocyklů. Ovšem počet krádeží aut není tak alarmující jako krádeže věcí z nich. Zde už policie řešila 6.121 trestných činů s objasněností bohužel jen necelých 10 %. Přeci jen automobil, který stojí týden a víc bez hnutí na jednom místě, zloděje láká. Zvlášť, když nemá žádnou bezpečnostní ochranu,“ upozornil Geletič a dodal, že stejně tak vzrostl oproti jinému ročnímu období na 2.147 počet krádeží jízdních kol, ať už zaparkovaných bez dozoru při dovolenkové jízdě na zastávce na občerstvení, tak i bicyklů, ponechaných po dobu dovolené v bytě, sklepě nebo v rekreačním objektu. Slavia pojišťovna za toto období vyplatila plnění v rámci takových událostí částku pohybující se přes milion korun.

7 tipů na zabezpečení před dovolenou

  • Bezpečný vstup – Nespoléhejte na běžný dveřní zámek, přidejte druhý s bezpečnostní vložkou. Zvažte, zda se vám nevyplatí pořádné bezpečnostní dveře se zárukou.
  • Zabezpečovací zařízení – I pro běžný sídlištní byt se vyplatí instalace alarmu s pohybovými čidly, nebo využijte dnes již dostupné smart technologie propojené s mobilním telefonem.
  • Okna – Do oken je vhodné dát bezpečnostní fólie, které zamezí rozbití.
  • Vůz na hlídané parkoviště – Pokud máte možnost, dejte si po dobu dovolené automobil na hlídané parkoviště. I garáž by měla být jištěna alarmem a bezpečnostním zámkem.
  • Sociální sítě – Omezte sdílení zážitků na sociálních sítích během dovolené. Nedávejte zlodějům o sobě více informací, než nezbytně musíte.
  • Domluvte se s přáteli či sousedy – Požádejte sousedy o kontrolu bytu či domu v době vaší nepřítomnosti. Pokud vám občas vyvětrají, zalijí květiny nebo rozsvítí, vzbudí to dojem, že jste stále doma.
  • Pojištění – Zkontrolujte pojištění domácnosti i auta, zda je v pořádku a pojistné uhrazeno.
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Firmy dokáží generovat nové nápady, ale nedokáží je uvádět do praxe

Studie Cass Business School a společnosti VMware odhaluje problémy, se kterými se podniky potýkají při realizaci inovací. Neschopnost přetavovat nápady v nové produkty, služby a strategie potřebnou rychlostí vystavuje firmy riziku selhání. Vyplývá to z nové studie, kterou zpracovala ekonomická škola Cass Business …

Světové ekonomické fórum ocenilo továrnu Rakona jako výrobní podnik budoucnosti

Na základě roční studie zkoumající více než 1000 provozoven zvolilo Světové ekonomické fórum rakovnický závod Rakona společnosti P&G jako jednu z 9 pokročilých továren – průkopníků 4. průmyslové revoluce. Závod Rakona byl oceněn především díky jeho komplexní synchronizaci: webová analytická simulace s možností …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru