Známky oživení zelených kovů – mědi a lithia

Analýza
Po měsících neustálého snižování produkce ze strany těžebních společností, jako jsou Anglo American, Rio Tinto, Vale a Teck, a po uzavření dolu Cobre Panamá, největšího měděného dolu na světě, už na trhu nepanuje přebytek nabídky tohoto kovu, ale naopak deficit.
Ceny mědi od druhé poloviny října vzrostly o 14,3 procenta. Může za to omezování produkce ze strany významných těžebních společností, uzavření dolu Cobre Panamá (největšího na světě) a očekávaný celosvětový hospodářský růst. Ilustrační foto: Pixabay.com

Navíc rostou i tržní očekávání, že bude čínská vláda pomocí stimulů dál podporovat tamní hospodářství a globální ekonomika nijak nezpomalí. V důsledku toho si futures na měď od konce října 2023 polepšily o 14,3 procenta, z toho jen v minulém týdnu o 5,3 procenta.

Hlavním rizikem bude v nejbližší době propad cen železné rudy, který vysílá v oblasti průmyslových kovů smíšené signály. Dále je nutné před investováním do těžby mědi zvážit i rostoucí riziko vládních intervencí, jako když panamská vláda přinutila společnost First Quantum Minerals zavřít měděný důl Cobre Panamá.

Kdo chce získat expozici v mědi, má několik možností. Jsou k dispozici futures na měď (hodnota měděného kontraktu E-mini je 51 275 dolarů, pozn. aut.) nebo měděné CFD (hodnota kontraktu se pohybuje kolem minima 412 dolarů).

Dále jsou tady firmy těžící měď (pozor, na celém světě neexistuje jediná společnost, která by těžila výhradně měď; všechny těží i něco dalšího, jako například zlato či stříbro): Antofagasta, Ivanhoe Mines, Southern Copper, Freeport-McMoRan a Zijin Mining Group.

Případně ETF (fondy obchodované na burze, pozn. red.) zaměřené na podkladové futures na měď, nebo na těžební společnosti samotné, jako: WisdomTree Energy Transition Metals, WisdomTree Copper či iShares Copper Miners UCITS ETF.

Zamíří uhličitan lithný konečně výš?

Protože se používá v rámci zelené transformace, říká se o mědi, že patří k zeleným kovům. Dalším zeleným kovem je lithium, které se používá hlavně v Li-Ion akumulátorech pro elektromobily (EV). Na trhu s lithiem panují medvědí nálady už od konce roku 2022, kdy Elon Musk prohlásil, že jsou jeho ceny neudržitelné.

Tehdy Musk uzavřel partnerství s největším výrobcem akumulátorů na světě, čínskou společností CATL, aby společně snížili rafinérské ceny uhličitanu lithného (surové lithium se po vytěžení zpracuje na uhličitan lithný a teprve ten se používá při výrobě lithium-iontových baterií, pozn. aut.).

Vzhledem ke zdravější situaci v oblasti poptávky a nabídky ceny čínského uhličitanu lithného od počátku roku rostou. A protože lze v nadcházejícím desetiletí očekávat 25% roční růst sektoru EV, poroste i trh s lithiem, jenž představuje další způsob, jak získat expozici v elektromobilitě bez toho, aby museli investoři hádat, zda v boji o trh zvítězí Tesla, BYD, nebo Volkswagen.

Pro lithium ani uhličitan lithný neexistují aktivní futures, takže v nich mohou investoři získat expozici jen prostřednictvím těžebních společností a ETF, které se na ně zaměřují. Níže naleznete výběr lithiových instrumentů: Albemarle, Pilbara Minerals, SQM, Arcadium Lithium, iShares Lithium & Battery Producers UCITS ETF, Global X Lithium & Battery Tech UCITS ETF.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (4.): Rok kovů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB