Znovu provize, tentokrát v penzijním pojištění

Tuzemské penzijní společnosti se rozhodly odepsat 150 až 200 miliónů korun, které vložily do rozjezdu tzv. druhého pilíře, tedy dnes již zrušeného kamene důchodové reformy někdejší vlády premiéra Petra Nečase. Se státem se o tyto náklady soudit nebudou, naopak chtějí vést další debatu o navýšení provizí prodejců, které překvapivě vypadlo z vládního návrhu novely zákona. Uvedl to Aleš Poklop, nedávno nově zvolený prezident Asociace penzijních společností, kterého citoval portál iHNed.cz.

Penze. Ilustrační foto: Asociace penzijních společností

Penzijní společnosti náklady s rozjezdem a propagací druhého pilíře promítly do loňských hospodářských výsledků a částečně také do provizí prodejců.

Očekávaly rovněž, že dojde k oživení tzv. třetího pilíře (penzijní připojištění, doplňkové spoření) tím, že si zhruba 85 tisíc střadatelů, kteří vyslechli lákání Nečasovy reformy, své vklady převede do nových fondů v rámci stejné společnosti. A navíc, že noví klienti využijí pobídky obsažené v novele právě schvalovaného zákona.

Od příštího roku by si v rámci penzijního pojištění nově mohly spořit i děti, respektive jejich rodiče. Rovněž má skončit věková hranice pro vstup do třetího pilíře, která je dnes na úrovni plnoletosti (18 let). Vláda chce lidi motivovat k postupnému vybírání naspořených peněz v důchodovém věku tím, že od daní z výnosů osvobodí ty, kteří si nechají peníze vyplácet po dobu alespoň deseti let. Návrh zákona obsahuje také zvýšení limitu pro poplatky, které mohou penzijní společnosti lidem účtovat.

Naopak z novely připravené ministerstvem financí po jednání ve vládě překvapivě vypadlo zvýšení provizí pro prodejce penzijního pojištění, které v současné době může být vypláceno v maximální výši 850 Kč. Původní návrh počítal se zdvojnásobení výše tohoto limitu. Podle slov Aleše Poklopa se bude o zvýšení provizí ještě jednat.

I po zvýšení by však byly tyto provize stále ještě mnohem nižší než provize pojišťovacích makléřů, o jejichž zastropování se nyní vedou ve sněmovně bouřlivé debaty. A navíc, podle slov šéfa asociace současný stav není pro prodejce atraktivní ani motivační, takže momentální vstup do nových fondů je skoro na bodu mrazu a střadatelé naopak ze třetího pilíře odcházejí.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky prudce zlevňují

Koronavirová krize nepřináší jen samé špatné zprávy. A nejde jen o levné pohonné hmoty. Poprvé od loňského září bylo začátkem června možné hovořit o opravdu plošném zlevňování hypoték. Od 1. června citelně snížila …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zlato podle ČNB není pro „moderní centrální banky“. Přesto ho nakoupila 1213 kilogramů

Analýza
Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové „podíl zlata na celkových devizových rezervách ČNB zůstane i nadále nízký, protože ČNB tuto komoditu dlouhodobě nepovažuje za optimální nástroj pro devizové rezervy moderních centrálních bank“. Mluvčí to uvedla včera pro ČTK v reakci na zjištění portálu Zlato.cz, že tuzemská centrální banka minulý měsíc v tichosti rozšířila množství zlata v devizových rezervách o 39 000 uncí, …
Rolovat nahoru