Nálada v české ekonomice na vzestupu

Názor
Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra pokračovala v nastoleném trendu od začátku roku a opět výrazně vzrostla o 3,9 bodu na úroveň 103,8 bodu.
Na zlepšení důvěry v průmyslu by se mohl podepsat příznivější vývoj nových zakázek či stabilizující se situace v německém průmyslu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dosáhla tak nejvyšší hodnoty od září 2021 a po dlouhé době se přehoupla nad dlouhodobý průměr. Podnikatelská důvěra se rovněž zvýšila, byť mírněji. K tomu přispěla všechna odvětví s výjimkou obchodu, kde došlo k nepatrnému zhoršení.

Na zlepšení důvěry v průmyslu by se mohl podepsat příznivější vývoj nových zakázek či stabilizující se situace v německém průmyslu, kde výroba v letošních prvních dvou měsících meziměsíčně již rostla.

Čtvrtletní průzkum ukázal, že největší bariérou produkce v tuzemském průmyslu zůstává nedostatečná poptávka následovaná nedostatkem materiálů a zařízení. Rostoucí optimismus v domácí ekonomice nahrává našemu výhledu ohledně postupně sílícího růstu české ekonomice v letošním roce.

Zdroj: Kevin Tran Nguyen, Komerční banka

Na optimističtější vyhlídky v dubnu ukázal i německý IFO index, který vzrostl již třetí měsíc v řadě. V dubnu narostla složka hodnocení současné situace i očekávání do budoucna. Jejich úrovně, i přes pozitivní vývoj v posledních měsících, však zůstávají nízké a stále tak indikují útlum ekonomické aktivity.

Lepší IFO index a v souladu s konsensem americká data objednávek dlouhodobého zboží nepřinesly zásadní zvrat v obchodování. Eurodolarový pár se dnes obchodoval v úzkém pásmu a je zatím beze změny. Středoevropské měny měly ve středu tendenci slábnout.

Maďarský forint sice jen nepatrně o 0,1 procenta, polský zlotý však ztratil 0,5 procenta. Česká koruna rovněž oslabila jen mírně o 0,15 procenta, navzdory tomu, že korunové tržní sazby vzrostly celkem výrazně o 11-14 bazických bodů dle splatnosti, což bylo citelně více než ty dolarové či eurové.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česko by mohlo zvládnout kýžené „měkké přistání“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.