Akciové trhy byly dnes v mínusu

Názor
Pražská burza, většina evropských – a také asijských – ve středu klesaly. Otevření zámořských trhů je rovněž negativní. Důvodem může být pesimistický výhled, jak to naznačuje německý ifo index. Index pražské burzy PX po dvou denních růstech oslabil o 0,21 procenta (1 317,25 b.). Velmi lichotivý výkon ve srovnání s ostatní Evropou, která dopadla podstatně hůře.
Pražská burza, většina evropských – a také asijských – ve středu klesaly. Otevření zámořských trhů je rovněž negativní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po osmi nerostoucích dnech (sedmkrát pokles, jednou beze změny, pozn. aut.) se ve středu akcie ČEZu dočkaly a konečně zaznamenaly kladný výsledek. Cena vzrostla o 2,18 procenta (1 033 Kč). Docela turbulentní doba, co se týká diskuse o dalším osudu ČEZu.

Předpokládám, že do konce tohoto týdne bude zveřejněn program valné hromady (ta se koná 26. 6. 2023). Ten bude obsahovat návrh vedení na výplatu dividendy. Ta by měla být zdaleka nejvyšší v historii, vsadil bych si na 117 korun, což již bylo indikováno. Nicméně můj optimistický scénář na výplatu 145 korun stále žije, i když s velmi malou pravděpodobností.

Cena se v posledních dnech řídí informacemi, nebylo jich mnoho, o návrhu zákona, podle kterého by vláda snadno ČEZ rozdělila podle svého vkusu. To v minulých dnech investoři a akcionáři ocenili propadem o 17,5 procenta. Vzhledem k absenci jakýchkoli dalších detailů možná začala korekce zmíněného pádu. Každopádně z dnešního pohledu byl ČEZ nejlepší akcií.

Následovala Moneta (+0,89 %, 79,40 Kč) a Colt CZ (+0,68 %, 595 Kč). Colt ráno oznámil kvartální výsledky. Pokles byl očekávaný vzhledem k ochlazení poptávky na hlavním americkém trhu. Výhled je potvrzen – relativně slabší první kvartál, ale v průběhu roku se začnou realizovat zakázky ozbrojeným složkám.

Ostatní jména ve středu oslabila. Erste (-3,23 %, 720 Kč) svým poklesem zcela vymazala růst konce minulého týdne. Za ní se seřadila pojišťovna VIG (-1,04 %, 618,50 Kč), Kofola (-0,41 %, 245 Kč), Philip Morris ČR (-0,35 %, 17 000 Kč) a Komerční banka (-0,23 %, 659,50 Kč).

Širokopásmový index S&P500 (USA) otevřel o půl procenta slabší. Evropské akcie (index STOXX Europe 600) hned při otevření spadl o asi procento. Většinu seance oslaboval a krátce před koncem obchodování byl o asi dvě procenta níže ve srovnání s úterním závěrem.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy v Evropě i zámoří klesají, Praha mírně rostla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?