Americké akcie vystoupaly na nová historická maxima

Názor
Uplynulý týden přinesl další markantní růst amerických akcií, které si tak vedou znovu nejlépe mezi rozvinutými trhy. Hlavní americký index S&P 500 uzavřel na rekordní hodnotě 4 839 bodů, čímž překonal úroveň dosaženou na začátku roku 2022 před začátkem války na Ukrajině.
Hlavní americký index S&P 500 uzavřel na rekordní hodnotě 4 839 bodů, čímž překonal úroveň dosaženou před začátkem války na Ukrajině. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přestože trhy spíše předpokládají, že Fed, americká centrální banka, v březnu ještě sazby nesníží, technologické akcie procházejí další mohutnou „rally“. Jaké jsou hlavní fundamenty, na kterých současný růst stojí? Má ještě trh určitý prostor, nebo akcie předběhly již příliš svůj skutečný fundament?

Americká inflace v prosinci překonala prognózy, dosáhla 3,4 procenta na roční bázi a snížila očekávání trhu, že úrokové sazby klesnou již v březnu. Ekonomové očekávali nárůst o 3,2 procenta oproti listopadovým 3,1 procenta. Fed ovšem využívá i další nástroje měnové politiky, které nás mohou zajímat.

Očekává se, že tamní centrální banka v březnu doručí prodloužení Bank Term Funding Program, který by měl dál úspěšně držet nad vodou bankovní sektor. Ten v loňském roce trpěl prudkým růstem úrokových sazeb s negativním dopadem na dluhopisová portfolia.

Fakticky tak jde o další kvantitativní uvolňování (masivní tištění peněz, pozn. aut.), v tomto směru sílí dokonce debaty o tom, že se blíží zpomalení rovněž u tzv. „QT“ (prodej dluhopisů z bilance Fedu ve výší 30 miliard dolarů měsíčně).

PSALI JSME:
Tři hlavní témata investorů v roce 2024

Měnová autorita dle svých zveřejněných údajů drží v bilanci stále cenné papíry v hodnotě přes 7,7 bilionů dolarů. Pokud by se redukce tamní „nafouklé“ bilance blížila ke svému konci, jde o významný „býčí“ signál.

Pokračování růstu amerického trhu ostatně očekávají i stratégové napříč Wall Street. Tom Lee, jeden z nejlepších ekonomů Wall Street a vedoucí oddělení investic ve společnosti Fundstrat Advisors, podporuje pozitivní scénář a uvádí, že ačkoli index S&P 500 zažil v posledním roce náročnou jízdu, realita je taková, že dříve či později bude muset Fed úplně obrátit svou měnovou politiku.

To by mohlo v roce 2024 odstartovat „rally“, která podle jeho očekávání začne skutečně nabírat na vysokých obrátkách. Hlavní americký index S&P 500 by pak mohl snadno atakovat hodnoty kolem 5 000 bodů, což je z nynějších úrovní dalších bezmála pět procent.

Určitý prostor stále nabízí rovněž ukazatel P/E u daného indexu, ten se pohybuje nyní kolem 26násobku budoucích zisku, v minulosti dosáhl i vyšších hodnot, než prošel výraznější cenovou korekcí.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Očekávání pro rok 2024: Klíčem jsou sazby a recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB