Bankovní vklady obyvatel: Došlo už k překonání tří bilionů korun?

Názor
V našem komentáři za duben jsme psali, že je jen otázkou času, kdy vklady obyvatel v bankách, počítáno v korunách i cizí měně, překonají hranici tří bilionů korun. Bankovní statistiky České národní banky (ČNB) ukazují, že červenec překonal součet předchozích dvou měsíců s výraznou rezervou, neboť vklady meziměsíčně stouply o nečekaných 19,2 miliardy korun (na 2,991 bilionu korun).
Je jen otázkou času, kdy vklady obyvatel v bankách, počítáno v korunách i cizí měně, překonají hranici tří bilionů korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je daleko nad květnovým nárůstem o necelých šest miliard korun, natož pak červnovým nárůstem o 3,6 miliardy korun. K překonání tří bilionů tak možná již došlo, pouze na to nemáme statistické potvrzení od centrální banky. V červenci totiž k této metě zbývalo necelých devět miliard. Není třeba zdůrazňovat, že úspory jsou v populaci rozloženy velmi nerovnoměrně.

Úvěry obyvatelstvu zejména díky neutuchajícímu zájmu o hypotéky rostou také, ale saldo mezi vklady a úvěry meziměsíčně stouplo o necelé tři miliardy korun na 1,133 bilionu korun. Živnostníci, evidovaní ve statistikách jako separátní kategorie, si začali o trochu více půjčovat. Ale po mnoha měsících dost výrazně, o 2,5 miliardy korun, poklesly jejich úložky, a mírně se tak snížilo i jejich dvacet let trvající kladné saldo mezi vklady a úvěry.

Jasným potvrzením konjunktury by byly výrazně rostoucí firemní úvěry na provozní účely a investice, a nižší hromadění hotovosti na účtech. Vklady však stouply o 7,261 miliardy korun, a k oživení o 10,576 miliardy došlo i v případě podnikových úvěrů.

PSALI JSME:
Lidé mají v bankách uloženy už téměř tři biliony korun

Výsledné kladné podnikové saldo v červenci tak pokleslo o 3,3 miliardy na 115 miliard korun. Připomeňme jen, že samotná existence kladného salda, kdy firmy mají v bankách více prostředků uloženo víc, než si na úvěrech vzaly, je nový fenomén, který se poprvé za existenci novodobé ČR objevil loni v červenci.

Co dělá ekonomům velkou radost, je příznivý vývoj u nevýkonných úvěrů, byť se značnými rozdíly mezi jednotlivými obory. Podíl nevýkonných podnikových úvěrů dosahoval v červenci 4,2 procenta, což je hluboko pod devíti procenty z prosince 2010, a podstatně méně, než se před rokem touto dobou očekávalo.

V případě domácností platí totéž, ovšem na podstatně nižší hladině. V případě hypoték pak ty nevýkonné nepředstavují víc než 0,87 procenta, což je na dohled historických minim (0,8 %). Kvalita portfolií v Česku působících bank tak potvrdila, že patří nadále mezi nejlepší v Evropě.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vklady obyvatel jsou opět o něco blíže hranici tří bilionů korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB