Benzín od posledních voleb zlevnil reálně už o 25 %. Česko totiž nadále dováží ve velkém ruskou ropu

Benzín je nyní v Česku nejlevnější od poloviny října 2021. Ještě pozoruhodnější tento vývoj je, uvážíme-li, že od října 2021 do dnešních dní vzrostla obecná hladina spotřebitelských cen v ČR o zhruba 25 procent.
Poměrně malé oslabení koruny vůči dolaru znamená, že pohonné hmoty v Česku nemusí v důsledku kurzových pohybů příliš zdražovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V porovnání s cenami všeho ostatního v ekonomice je tedy benzín dnes o zhruba 25 procent levnější než v říjnu 2021, což byl mimochodem měsíc, kdy se konaly sněmovní volby. Pokud tedy Fialova vláda bude teď říkat, že za dobu od voleb, z nichž vítězně vzešla, zlevnil benzín reálně o 25 procent, bude mít pravdu.

Jaké jsou klíčové důvody tohoto markantního zlevnění benzínu? Za prvé proto, že Rusko nakonec v podstatě neomezilo vývoz své ropy na světové trhy. Loni po zahájení války na Ukrajině hrozilo vypnutím plynovodu Nord Stream 1.

Americká banka JP Morgan a další tak počítaly, co by se stalo, pokud by Rusko v rámci odvety za sankce zásadně omezilo vývoz nejen plynu, ale i své ropy na světové trhy.

V takovém případě by cena ropy Brent vyletěla dle analytiků JP Morgan až na 380 dolarů za barel. Při takové ceně ropy by pohonné hmoty stály v Česku až 88 korun za litr. Rusko ovšem svoji ropu vyváží do světa dále, včetně do Česka, takže tento scénář se nenaplnil.

Za druhé: Česko letos dováží nejvíce ruské ropy od roku 2010, jak plyne z dat Českého statistického úřadu.

Za třetí: Česko nadále dováží nejen ruskou ropu, ale také ruská paliva, zejména naftu, vyrobená z ruské ropy na Slovensku. Ficova vláda totiž minulý týden dojednala v Bruselu prodloužení výjimky ze západních sankcí, takže Slovensko bude moci do Česka dovážet paliva z ruské ropy nadále i v příštím roce. Původně měla výjimka končit letos 5. prosince.

A za čtvrté: Od října 2021 až do dneška koruna vůči dolaru oslabila jen o 2,8 procenta. Třeba takové euro ztratilo za stejnou dobu vůči dolaru 7,3 procenta. Poměrně malé oslabení koruny vůči dolaru znamená, že pohonné hmoty v Česku nemusí v důsledku kurzových pohybů příliš zdražovat.

Pokud by Česko platilo eurem, byl by růst cen pohonných hmot v posledních dvou letech výraznější, než je nyní, a rozhodně by jejich cena nyní neklesla až na úroveň října 2021 – setrvávala by výše.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Volby ani vláda nemají na cenu benzínu vliv. Cenu určují trochu jinde než v parlamentu ve strakovce…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB