Blíží se termín splatnosti daně z nemovitých věcí

Přes 60 procent Čechů by investovalo do pořízení bytů na pronájem, dalších 45 procent by své peníze využilo k nákupu pozemků. Zároveň je podle nich nákup nemovitosti nejvhodnější investicí do budoucna. Češi zkrátka preferují bydlení ve vlastním. Z vlastnictví nemovitosti ale plynou i povinnosti, do 31. května by všichni majitelé pozemků a staveb měli zaplatit daň.

Blíží se termín splatnosti daně z nemovitých věcí. Foto: Pixabay.com

V roce 2015 zaplatili Češi na dani z nemovitých věcí podle Finanční správy přes deset miliard korun, v roce 2005 to bylo necelých pět miliard. „Nákupem nemovitosti výdaje pro vlastníky nekončí. Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Nepřesáhne-li částka daně pět tisíc korun, je splatná celá do 31. května. Je-li daň vyšší než pět tisíc korun, je možné ji rozdělit do dvou splátek – první je třeba uhradit do 31. května, druhou do 30. listopadu. Výše daně závisí na typu nemovitosti a obci, ve které se nachází. Trvalé bydliště majitele nehraje roli, daň vždy platí finančnímu úřadu kraje, na jehož území se nachází nemovitost,“ uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Majitelé pozemků a staveb by měli nalézt výzvu k úhradě daně z nemovitých věcí v podobě složenky ve schránce. „V případě, že složenka nedorazí, rozhodně to neznamená, že majitel nemovitosti daň platit nemusí. Pokud má útržek z loňské složenky, stačí zaplatit daň ve stejné výši a na stejný účet jako před rokem. Jestli si výší platby není jistý, může se obrátit na příslušný finanční úřad podle území, na kterém se nemovitost nachází. Při osobní návštěvě je možné vyměřenou částku zaplatit přímo v pokladně. Daňová povinnost se týká všech poplatníků, kteří vlastnili nemovitost k 1. lednu 2017. Ti, kteří jí získali později, budou daň platit až příští rok,“ řekla Štarmanová.

PLATBA BEZ POPLATKU

Novinkou je od loňského roku platba bez poplatku. Ta platí jen pro fyzické osoby. „Fyzické osoby od loňského roku dostávají takzvanou daňovou složenku, kterou je možné uhradit daň bez poštovního poplatku. Právnické osoby, které mají zřízenou datovou schránku, obdrží namísto složenky informace o daňové povinnosti do ní. Právnické osoby bez datových schránek dostanou poštou běžnou poštovní poukázku, na kterou se poplatek vztahuje. Novopečený majitel, který získal nemovitost v minulém roce a jemuž nepřišla výzva k platbě daně do datové schránky nebo v podobě složenky, pravděpodobně zapomněl na konci ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitosti. V takovém případě je nutné přiznání podat co nejdříve a počítat se sankcemi. Zpracování přiznání je možné objednat on-line na www.edane.cz,“ upozornila daňová poradkyně.

Částka by měla být na účet připsána nejpozději 1. června, platbu převodem nebo složenkou je tedy třeba provést nejpozději o jeden den dříve. „Do 8. června, tedy dalších pět pracovních dní, správce daně ještě žádné sankce nevyměřuje. Poté už ale nabíhají úroky z prodlení, které v závislosti na současné repo sazbě České národní banky činí 14,05 procenta z vyměřené daně za rok. Úroky z prodlení do 200 korun finanční úřady nevyměřují,“ uzavřela Blanka Štarmanová.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Region si připisuje zisky

Z domácích dat byl v úterý zveřejněn běžný účet platební bilance. Ten vykázal díky bilanci zboží a služeb a přílivu peněz z EU vysoký přebytek ve výši 64,4 miliardy korun. Za první čtvrtletí byl letošní přebytek …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Finanční pecka roku ještě neuzrála

Poradna
Měla to být finanční pecka roku, ale zatím to tak nevypadá. Plod totiž ještě neuzrál. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který má od letošního roku sloužit jako finanční nástroj k zajištění úspor na stáří i možnost atraktivního daňového odpočtu, zůstává stranou pozornosti.