Češi se učí recyklovat elektrospotřebiče. Objem recyklovaných baterií vloni vzrostl o 77 %

Množství recyklovaných elektrospotřebičů v minulém roce rostlo. V meziročním srovnání s rokem 2021 vzrostl celkový objem recyklovaného materiálu v rámci svozových služeb značky Datart o šest procent na 5 661 tun.
Češi se učí recyklovat elektrospotřebiče. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejvíce se na růstu recyklovaných spotřebičů podílely lednice, u nichž vzrostl celkový objem o 13 procent. O 77 procent stoupl také objem recyklovaných baterií. Z výrobků se v rámci recyklace získávají materiály, které jsou nadále využívány ve výrobě dalších produktů.

V roce 2022 Češi s využitím svozových služeb značky Datart recyklovali 5 661 tun vysloužilých elektrospotřebičů, o šest procent více než v předešlém roce. Největší část recyklovaného materiálu loni tvořily velké spotřebiče, kterých se k recyklaci dostalo celkem 5 476 tun. Jen lednice se na tomto objemu podílely 2 233 tunami.

Oproti roku 2021 tak jejich množství stouplo o 13 procent. Malé domácí spotřebiče tvořily 91,3 tuny, televizory 92,2 tuny a světelné zdroje 1,1 tuny. Výrazně v loňském roce vzrostlo i množství recyklovaných baterií. Ke zpětnému odběru a následné recyklaci bylo v prodejnách Datart předáno 9 076 kg baterií, tedy o 77 procent více než v roce 2021, kdy bylo vybráno 6 807 kg.

Na rozdíl od materiálů, jako je papír či plast, kde recyklace spočívá v cyklickém využívání odpadů, jde v případě elektrospotřebičů výhradně o opětovné využití některých materiálů, které se v zařízení nachází. U některých spotřebičů může tvořit až 90 procent.

„Recyklací spotřebičů se výrazně šetří energie, která by musela být vynaložena na výrobu materiálů a současně se chrání životní prostředí před emisemi, které by při výrobě materiálů vznikly. Jen u nás v Datartu tímto způsobem každý rok eliminujeme téměř 50 tisíc tun oxidu uhličitého,“ vysvětluje Olga Dolínková, tisková mluvčí značky Datart.

Z vysloužilé mikrovlnné trouby je možné zpětně získat až osm kilogramů železa, 1,7 kg plastů a 2,2 kg skla. Díky opětovnému použití materiálů se ušetří 50 kWh elektrické energie, sníží se spotřeba ropy o pět litrů a zabrání se tvorbě až 13,5 kg oxidu uhličitého.

Z baterií se zase získává ocel, která se využívá pro kovové konstrukce, kadmium do akumulátorů, měď pro elektrické vodiče, olovo do autobaterií, lithium pro výrobu sklokeramických varných desek, stříbro pro výrobu mincí a další prvky.

S elektrospotřebiči jsou úzce spojeny obalové materiály, kterých se používá nemalé množství. To se Datart snaží aktivně omezovat.

„Používáme moderní technologii umožňující vysekávat obalový materiál přesně na míru baleného zboží a ze zbytků vytvářet výplňový materiál. Tento postup zásadním způsobem šetří množství použitých obalů, které by jinak končily na skládkách a ve spalovnách.

Technologie umožnila úsporu 88 procent výplňového materiálu a třetiny celkových nákladů na obaly,“ říká Libor Křížka, ředitel pro optimalizaci a automatizaci Datart a dodává: „Po instalaci spotřebiče u zákazníků také odvážíme veškerý obalový materiál, který následně předáváme k ekologické recyklaci. Ročně takto recyklujeme kolem 500 tun obalů.“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB