Češi si stále radši spoří v euru

Koruna ve středu obchodování uzavřela na své nejsilnější úrovni vůči euru od konce října 2008. Uzavírací kurs činil podle Bloombergu 23,98 koruny za euro. Podle expertů je málo pravděpodobné, že by koruna vydržela pod hladinou 24 Kč za euro delší dobu. Za měsíc touto dobou se podle analytické předpovědi, jak ji zveřejňuje agentura Bloomberg, bude euro nejpravděpodobněji prodávat za 24,20. Ke konci března to má být dokonce 24,55.
Mezi českými střadateli v poslední době stoupá zájem o úložky v eurech. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nyní tudíž panuje velmi příhodný čas pro směnu části úspor běžných střadatelů z korun právě do eura. Eura jsou z hlediska své korunové ceny nejlevnější za více než třináct let a taková „sleva“ se nemusí zase delší dobu vrátit.

Zejména, když světu poměrně akutně hrozí recese, jak v neděli varoval Mezinárodní měnový fond. Vyhlídka recese již v těchto dnech citelně zlevňuje například ropu a může být opravdu jen otázkou času, než začne oslabovat korunu.

Střadatelé by obecně měli mít své úspory ve více měnách. Zřizovat si tedy vedle korunového účtu také účet eurový a účet dolarový, případně i účty v dalších měnách.

Zdroj: ČNB, Trinity Bank

Diverzifikují tak totiž riziko propadu jedné konkrétní měny. Kdo ještě takto své úspory mezi více měn nemá, má právě nyní alespoň šanci založit si za historicky takřka nejvýhodnějších podmínek právě účet eurový. Ostatně mezi českými střadateli v poslední době zájem o úložky v eurech stoupá.

Loni v listopadu, tedy podle nejnovějších dostupných dat, se podíl objemu eurových úspor tuzemských střadatelů na jejich celkových úsporách poprvé od ledna 2010 vrátil na úroveň tří procent, jak zachycuje graf výše, vytvořený na základě dat České národní banky. Češi si tak v euru spoří nejvíce za posledních třináct let.

Oproti například Chorvatsku, které přešlo na euro letos k 1. lednu, je však podíl eurových úspor Čechů stále velmi nízký. V Chorvatsku loni činil podíl eurových úspor zhruba 50 procent. A podíl vykazoval podobné hodnoty také v roce 2020, v době, kdy Chorvatsko teprve zahajovalo proces vstupu do eurozóny.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Le Lev

  Nesmysl, kdo bude spořit za úrok několika desetinek procent, když může mít 5 a více!!!

 2. LK Linhart Karel

  Banky si za převod do EUR účtují nemravná 2 % a některé i více.
  Rozdíl v úročení je u českých bank cca o 4% ve
  prospěch Kč. Tj. 6% za rok. Aby se to vyplatilo musí Kč
  padnout proti EURU o více než 1,5 Kč za rok. Ani
  z dlouhodobého pohledu to nedává moc smysl
  pakliže Kč dramaticky neznehodnotí.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB