Češi v říjnu utráceli více, než se čekalo

Názor
Vývoj maloobchodních tržeb bez zahrnutí prodeje aut v říjnu pozitivně překvapil. Růst tržeb zrychlil na 5,6 procenta, takže znatelně překonal průměrné očekávání trhu. 
Češi v citelně navýšené míře nakupovali zejména notebooky, chytré mobily a další IT vybavení. Částečně to stále souvisí s pandemickým nástupem fenoménu práce z domova. Ilustrační foto: Pixabay.com

Češi v citelně navýšené míře nakupovali zejména notebooky, chytré mobily a další IT vybavení. Částečně to stále souvisí s pandemickým nástupem fenoménu práce z domova. Češi v reakci na pandemické dění nyní touží po flexibilnějším balancování pracovního a rodinného života, takže – je-li to možné – vítají alespoň částečnou práci z domova.

Meziročně znatelně více utráceli Češi v říjnu také v obchodech s oděvy, obuví, sportovním zbožím nebo kosmetikou. To je z velké části dáno tím, že loni v říjnu byly tyto typy obchodů zavřené. Češi ovšem letos v říjnu také reagovali na návrat společenského dění, pročež právě doplňovali své šatníky a více sportovali a pečovali o svůj zevnějšek.

PSALI JSME:
Růst maloobchodních tržeb v říjnu potěšil

Naopak, zejména z důvodu mezinárodní čipové a logistické krize se notně zadrhávaly tržby v automobilovém segmentu. Z důvodu nedostatku aut na trhu se jejich prodeje meziročně propadly o takřka devět procent.

Po zahrnutí segmentu aut rostl maloobchod o 0,3 procenta, což je poměrně solidní výsledek, třeba i vzhledem k energetické krizi, která se v říjnu v ČR projevila pádem Bohemia Energy a dramatickým nárůstem cen energií pro statisíce domácností. O solidní výsledek maloobchodu se se zčásti postaralo také letošní zrušení superhrubé mzdy, tedy vlastně snížení daně ze mzdy zaměstnanců, které nechává lidem v kapse více peněz právě pro osobní spotřebu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V příštích měsících bude maloobchod stagnovat, nebo vykáže jen malý růst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB