Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, meziročně se však s ohledem na srovnávací základ snížila o 0,2 procenta.
Domácnosti loni reálně více nakupovaly zboží krátkodobé a střednědobé spotřeby, více utrácely za služby, avšak do pořizování si aut a dalšího dlouhodobého zboží se zatím nehrnuly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za celý rok 2023 vykázala propad o 0,4 procenta a vzdálila se tak opět od předpandemické úrovně, které jako jediná v Evropské unii stále nedosáhla, zejména v důsledku přetrvávající vysoké inflace degradující příjmy i úspory domácností.

Ke vzpamatování se ekonomice pomohla především spotřeba domácností, která vzrostla o půl procenta, a export. Domácnosti reálně více nakupovaly zboží krátkodobé a střednědobé spotřeby, více utrácely za služby, avšak do pořizování si aut a dalšího dlouhodobého zboží se zatím nehrnuly. Celkově však spotřeba českých domácností zaostávala za rokem 2019 o více než osm procent.

Pozitivní byl tentokrát i vývoj investic, i když šlo pouze o ty stavební. Přesto v investice do bydlení zaostávaly za předcovidovou úrovní o téměř 18 procent. Je vidět, že bytová výstavba stále vázne, a to není rozhodně pozitivní signál s ohledem na zvyšující se dostupnost hypoték. Málo bytů na jedné straně a levnější peníze na straně druhé jsou mixem, který nejspíš povede jen k opětovnému nárůstu cen bydlení.

Celkové výsledky české ekonomiky nejsou rozhodně uspokojivé. Ukazují, jak hluboký zářez do životní úrovně a chodu celého hospodářství udělala vysoká inflace poháněná v našem případě nejenom energiemi, ale zdražováním téměř všeho.

Ne náhodou se ceny v ČR od začátku pandemie zvýšily o 30 procent, zatímco celá ekonomika si reálně odepsala ze svého výkonu 1,5 procenta. Za období těchto pěti let nejvíce pokleslo stavebnictví, zemědělství, průmysl i obchod, výrazný nárůst zaznamenalo IT a poněkud překvapivě veřejná správa.

Ani v letošním roce Česko nejspíše rok 2019 nedožene. Ožívá sice spotřeba, ale signály z průmyslu zatím zůstávají negativní. Chybí zakázky a náš hlavní obchodní partner – Německo – balancuje na hranici recese.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Marek

    Tyto ilustrační fotky s autem mě vždycky připomenou jak dopadl Detroit. Asi už příprava na stejný osud,který čeká i Česko.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB