Česká národní banka omezila činnost ruské ERB bank, ta podala rozklad

Česká národní banka (ČNB) tento týden zakázala akciové společnosti ERB bank poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti. Informovala o tom dnes ČTK s odvoláním na web centrální banky a jejího mluvčího Tomáše Zimmermanna. ERB bank ve své dnešní tiskové zprávě potvrdila, že obdržela od regulátora dopis, v němž byla omezena v některých svých aktivitách.

Příspěvky do FPV v roce 2017 neodvedla ERB bank, která se ocitla v platební neschopnosti. Foto: Firmy.cz

Současně ale banka s ruským kapitálem uvedla, že „nevidí důvody pro taková omezení ze strany ČNB, protože banka je stabilní bankovní institucí a plně kooperuje s ČNB ve všech aspektech regulace“ a že vůči rozhodnutí ČNB podává oficiální rozklad.

Banka vyjádřila přesvědčení, že se během několika dní bude moci vrátit ke standardní každodenní činnosti. Současně v tiskové zprávě ujistila veřejnost, že vklady klientů nejsou nijak ohroženy a že banka má dostatek likvidity. „Kromě toho, vklady jsou ze zákona pojištěny až do výše ekvivalentu 100.000 EUR,“ uvádí se v tiskové zprávě ERB bank.

Banka ve své tiskové zprávě rovněž uvedla, že opakovaně dementovala nedávné spekulace v některých českých médiích o údajné možnosti financování evropských politických struktur ze strany ERB a že doufá, že aktuální rozhodnutí ČNB s těmito spekulacemi nemá žádnou souvislost.

Předběžné opatření ČNB znamená, že ERB bank může dále pořizovat pouze aktiva s nulovým rizikem s výjimkou aktiv nutných k zajištění běžného provozu a s výjimkou ukládání vkladů v bankách, které mají licenci udělenou dle zákona o bankách nebo v bankách se sídlem v členských státech Evropské unie.

ERB bank se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V České republice má centrálu v Praze a pobočku v Karlových Varech. ČNB udělila licenci ERB bank, dříve známou pod názvem Evropsko-ruská banka, už v roce 2008, čím banka – jako vůbec první ruský finanční ústav od rozpadu Sovětského svazu – získala oprávnění operovat po celé Evropské unii.

Banka má dnes jediného ruského majitele – Romana Popova a většina jejích klientů užívajících běžný účet je z Ruska. Podle údajů z roku 2012 měla banka v Rusku aktiva ve výši 13,8 miliardy Kč a vlastní kapitál čtyři miliardy korun.

S bilanční sumou kolem sedmi miliard korun patří ERB bank k nejmenším hráčům na tuzemském trhu. Podle informací z firemního webu banky měla na konci třetího čtvrtletí loňského roku na vkladech 6,1 miliardy korun, zatímco na úvěrech rozpůjčovala 2,7 miliardy korun.

Právě úvěry, respektive vysoký podíl rizikových úvěrů ruské banky bude zřejmě důvodem opatření ČNB. Pohledávky se selháním dlužníka, které podle definice regulátora představují pro banku potenciální ohrožení, dosáhly v ERB bank podle její výroční zprávy za rok 2014 1,16 miliardy korun. To je více než polovina všech pohledávek za klienty, která banka na konci uvedeného roku měla.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Kingston Technology si drží pozici jedničky na trhu

Společnost Kingston Technology Europe Co LLP figuruje v nejnovějším žebříčku sestaveném DRAMeXchange, divizí analytické společnosti TrendForce, jako největší dodavatel paměťových modulů DRAM na světě.

Pila Javořice zahájila investici za 400 milionů korun

Pila Javořice, třetí největší zpracovatel dřeva v ČR, zahájila největší modernizaci pořezové technologie za dobu své existence. V minulých dnech odstavila pásové technologie na pilnici, které nyní demontuje, aby je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru