Česká pošta chystá od ledna další zdražení

Názor
Státní podnik Česká pošta chystá začátkem příštího roku další zdražení. Vyplývá to z informací, které v úterý poskytla ČTK. Pošta tak postupuje „salámovou metodou“, neboť zdražovala už nyní v listopadu.
V lednu by ceny měly stoupnout například u obyčejných nebo doporučených psaní, a to řádově o jednotky korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zřejmě vyhodnotila postupné zdražování, „kolečko po kolečku“, jako přijatelnější jak z hlediska veřejnosti, tak politické reprezentace, zejména pak ministerstva vnitra, které má Českou poštu coby její formální zakladatel v gesci.

V lednu by ceny měly stoupnout například u obyčejných nebo doporučených psaní, a to řádově o jednotky korun. Nyní v listopadu přitom citelně zdražilo zasílání dopisů i balíků. Poštu ke zdražení donutily výrazně zdražující energie a pohonné hmoty. A ovšem rostoucí platové náklady. Podobné důvody stojí také za chystaným lednovým zdražením.

Obyčejné psaní do 50 gramů hmotnosti a bez prioritizace zdražuje teď od listopadu z 19 na 21 korun, tedy o bezmála 11 procent. S dvoukorunovým cenovým nárůstem musí počítat také zákazníci posílající psaní větších hmotností. A také zákazníci zasílající prioritizovaná psaní. Ta jsou zpravidla doručována hned následující pracovní den po dni podání.

PSALI JSME:
Česká pošta zdraží posílání balíků a psaní až o 15 procent

Před listopadovým zdražením i po něm ovšem prioritizovaná psaní vyjdou o sedm korun dráže, než psaní bez prioritizace. Zasílání balíků v základní variantě zdražuje od listopadu o deset korun, z 65 na 75 korun, tedy o více než patnáct procent.

Zdražování České pošty není kvůli obecně vysoké inflaci v ČR překvapivé. Bude však další zátěží rozpočtů četných sociálně zranitelných domácností, jako jsou zejména domácnosti seniorů, kteří nikdy příliš neuvykli elektronické komunikaci.

Při zohlednění jak proběhlého listopadového, tak chystaného lednového zdražení lze konstatovat, že Česká pošta dohromady – v těchto dvou fázích – zdraží své služby o výši letošní inflace, případně v rozsahu, který letošní inflaci mírně převyšuje. Inflace letos podle nově zveřejněné prognózy České národní banky vykáže celoroční úroveň necelých šestnáct procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká pošta letos cílí na ztrátu 800 milionů korun. Nebude zdražovat, ani propouštět

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB