Česko má nejvyšší podíl vkladů v domácí měně z „nových“ zemí EU, které neplatí eurem

Podíl bankovních vkladů domácností a firem v ČR v koruně činil loni 91,2 procenta. Jde o nejvyšší podíl vkladů domácností mezi „novými“ zeměmi EU, které nejsou členy eurozóny. Druhý nejvyšší podíl mezi těmito státy vykazuje z daných zemí Polsko (88,4 procenta), třetí pak Maďarsko (78,8 procenta). Vyplývá to z pravidelné každoroční zprávy Evropské centrální banky (ECB) k úloze eura v mezinárodním platebním styku.

Vklady v euru vykazují v ČR nejnižší podíl ze sledovaných zemí, a sice 6,7 procenta. V Chorvatsku jako jediné ze sledovaných zemí vykazují vklady v euru vyšší podíl na celkovém objemu depozit, než vklady v domácí měně, tedy v kuně (viz graf výše).

Poměrně vysoký podíl vkladů v domácí měně v ČR vypovídá o vysoké míře důvěry, které obyvatelstvo ČR, a to jak jednotlivci, tak podniky, chová ke koruně jako měně, k tuzemskému bankovnímu systému a k České národní bance jako ústřednímu orgánu měnové politiky. Relativně nízký podíl vkladů v euru pak je jedním z faktorů pomáhajícím vysvětlit nepříliš silnou vůli Čechů a české politické reprezentace po přijetí jednotné evropské měny.

V Bulharsku, a zejména v Chorvatsku, které letos v červenci nakročily k přijetí eura vstupem do „předpokoje“ vstupu do eurozóny, mechanismu ERM2, je podíl vkladů v euru násobně vyšší než v ČR, ale také než v Polsku a částečně v Maďarsku.

V uplynulém desetiletí se podíl vkladů v domácí měně v ČR příliš nezměnil (viz graf výše). Na zmíněnou úroveň loňského prosince, 91,2 procenta, klesl z úrovně roku 2011 čítající 91,9 %. Pokles je tedy zanedbatelný.

Podobný trend velmi mírného poklesu podílu vkladů v domácí měně vykazují také Polsko, Maďarsko a Rumunsko. V Chorvatsku došlo k poměrně dramatickému snížení podílu vkladů v kuně, a to z 90 v roce 2012 na 45 procent v prosinci 2019.

Bulharsko se vymyká, neboť tam jako v jediné ze sledovaných zemí došlo k nárůstu podílu vkladů v domácí měně. Bulharská měna je dlouhodobě na euro zavěšena při fixovaném směnném kursu.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi euru důvěřují, ale zároveň jsou jeho největšími odpůrci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru