Čeští motoristé se mohou radovat. Benzín i nafta jsou levnější

Názor
V uplynulém týdnu pohonné hmoty v ČR sice zdražily, v rozsahu patnácti až dvaceti korun na litr, ale v příštích sedmi dnech lze sázet spíše na jejich cenovou stagnaci. Ta předznamená zlevňování, jež by mělo nastat ještě před začátkem prázdnin.
Čeští motoristé se mohou radovat. V uplynulém týdnu pohonné hmoty v ČR sice zdražily, ale v příštích sedmi dnech lze sázet spíše na jejich cenovou stagnaci. Ilustrační foto: FAEI.cz

Důvodem je vývoj na trhu s ropou. Lze očekávat další její zlevnění, a to i v důsledku závěru měnově-politického zasedání americké centrální banky. Ta sice úrokové sazby nezvýšila, což se poměrně široce čekalo, ale zároveň signalizovala, že po této „pauze“ bude sazby zvedat ještě výrazněji, než se dosud předpokládalo.

Proto dále stoupá pravděpodobnost recese v USA, což vytváří tlak na pokles cen ropy. Slova a signály americké centrální banky potvrdila a umocnila obavu trhů, že zkrocení inflace se prostě bez recese neobejde a že jedinou otázkou tak je, jak hluboká bude.

Nijak oslnivý výkon nepodává ani čínská ekonomika, jejíž poptávka tak nemá a nebude mít sílu v nejbližší době cenu ropy citelněji zvýšit a Spojené státy tak svým způsobem „zastoupit“ coby stěžejní zdroj cenového růstu ropy.

PSALI JSME:
Ceny ropy se rychle vrací níž, Saúdům navzdory

Na stagnaci, ba dokonce pokles cen před vrcholnou motoristickou sezónou by nakonec ještě během léta mohl reagovat kartel OPEC, a zejména pak Saúdská Arábie, dalším omezením své těžby. Kartel sice na takové omezení už přistoupil a sama Saúdská Arábie ještě nad rámec toho, jednostranně, dodatečně také, ale zatím to růstu cen ropy nevede.

Rozpočet Saúdské Arábie se tak nedaří dostat do černých čísel, kvůli nízkým cenám ropy zůstává v deficitu. Což jen umocňuje spekulace o dalších letošních možných škrtech v těžbě nejen saúdské ropy.

Každopádně čeští motoristé se mohou radovat. Toto léto bude z hlediska cen pohonných hmot výrazně levnější než to loňské, a to jak v Česku, tak v převážné části Evropy. Vždyť v ČR je benzín nyní o zhruba deset korun na litr levnější než před rokem touto dobou, nafta pak je levnější dokonce o přibližně 15 korun na litr.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty budou zdražovat i dále, i když selhává plán Rijádu na zdražení ropy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zhoršené výsledky české ekonomiky

Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného růstu o 0,1 procenta. Současně v meziročním srovnání propadla o 0,6 procenta, zatímco původně …

Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel

Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Ve středu se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43 koruny, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů společnosti CCS.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB